Ֆեյքերի արքան, սրան-նրան փոխելով, վարչապետության վերջին փուլի քաղցրությունն ու դառնությունն է ճաշակում. Արփինե Հովհաննիսյան
21/11/2020 12:04
«Բոլոր նրանց ովքեր մտնում են թյուրիմացություն զույգի սարքած նախկին- ներկա դիսկուրսի մեջ, մի երկու բան հուշեմ՝
1. Այս պահին ՀՀ-ում իշխանություն չկա։ Ֆեյքերի ու մարդու մահով ուրախացողների արքան սրան նրան փոխելով վարչապետության վերջին փուլի քաղցրությունն ու դառնությունն է ճաշակում։ Ժամանակ է ձգում։ Ինչու՝ կհասկանաք շուտով։ Հետեւաբար քանի դեռ նոր ընտրություններ չեն եղել բոլորը նախկին են, բոլորը՝ ձեզնից սկսած նիկոլով վերջացրած։
2. Չի լինելու վերադարձ նախկին բարքերին, նախկին արատավոր երեւույթներին, նախկին՝ հարստությունից կուրացած դեմքերին, որոնց ՄԵԾ մասը դավաճանի կողքին է եղել այս ընթացքում, մի նոր հարուստների խավ էլ ձեւավորվել է հիմա։
3. Չի լինելու վերադարձ քծնող միջակությունների դասին, որոնք բոլոր իշխանությունների օրոք հարմար տեղ են գտնում ու կրկնելով սրա նրա մտքերը՝ իբր խելացի մարդու տպավորություն են թողնում։
Դրա հետ մեկտեղ՝ վերադարձ պիտի լինի պրոֆեսիոնալներին, տեխնոկրատներին, նվիրյալներին, ազնիվներին։
ՀՀ փոքր պետություն է ու չի կարող իրեն թույլ տալ շռայլություն՝ չօգտագործել իր լավագույն որդիների կարողությունները՝ երբ ու որտեղ էլ նրանք լինեն։ Համախմբում՝ հանուն պետության լինելու է։
Հայաստանը չի չորացել, որ մեկ կամ երկու հոգու միջև լինի ընտրությունը, իսկ դիակապտությամբ զբաղվողների «վարչապետի» քաղաքական կենսունակության միակ հակափաստարկը լինի  «նախկինին» վերադարձի վախը:
Հայ ազգը չի սպառել նորմալ, հավասարակշիռ ու հայրենասեր ղեկավար ունենալու իր հնարավորությունները։
Չի կարող պաթոլոգիկ սուտասան, ապիկար պարտության սիմվոլը լինել հայ ազգի առավելագույնը։
Չի կարող անսահման փառասեր,  անհիմն ինքնասեր, գրագիտության ու կրթվածության ցածր շեմ ունեցողը լինել ազգի դեմքը։
Չի կարող աշխարհին ներկայանալու մեր հավաքական կերպարի մաքսիմումը լինել Էրատոյի ամուսինը։
Սա չափազանց նվաստացուցիչ է՝ իրական լինելու համար։
Հ.Գ. Թող ձերբակալի ում եւ ինչքան ուզում է։ Իրենից վախեցող չկա։ Բանի տեղ դնող չկա։ Կողքիններից սկսած։ Ֆեյքերի ու մարդու մահով ուրախացողների հերոսն է ինքը։ Դնոյի խաչակիրը։ Դագաղով իշխանության եկած, դագաղով հեռացողը։ Սա խարան է։ Մշտական խարան։

Повелитель фейков, меняя одних на других, познает сладость и горечь последнего этапа премьерства – Арпине Ованнисян
21/11/2020 13:16
Бывший министр юстиции Арпине Ованнисян опубликовала запись на своей странице в Facebook.
«Хочу подсказать кое-что всем тем, кто вступает в придуманный парой-недоразумением дискурс прежний – нынешний:
1. В Армении сейчас нет власти. Повелитель тех, кто радуется фейкам и смерти людей, меняя одних на других, познает сладость и горечь последнего этапа премьерства. Тянет время. Вскоре поймем, почему. Следовательно, пока новые выборы не состоялись, все – прежние, начиная с вас и заканчивая николом.
2. Нет возврата к прежним нравам, прежним порочным явлениям, прежним ослепшим от богатства лицам, большая часть которых в течение этого времени находилась рядом с предателем. Сейчас сформировался новый слой богачей.
3. Нет возврата к среднему заискивающему классу посредственностей, которые во времена всех властей находят комфортное место и, повторяя чужие мысли, пытаются произвести впечатление якобы умного человека.
Вместе с тем, должен быть возврат к профессионалам, технократам, преданным и честным людям.
Республика Армения – маленькое государство и не может позволить себе роскошь не использовать возможности своих лучших сыновей, где бы они не находились. Будет консолидация во имя государства.
Армения не иссушилась, чтобы выбор делался между одним или двумя, а единственным контраргументом политической жизнеспособности «премьер-министра»  тех, кто занимается осквернением тел, стал страх возвращения «прежних».
Армянский народ не исчерпал свои возможности иметь нормального, уравновешенного и патриотичного руководителя.
Не может патологический лжец, бездарный символ поражения быть максимумом армянского народа.
Не может безграничный честолюбец, нарцисс с низким цензом образования и грамотности быть лицом народа.
Муж Эрато не может быть максимумом нашего собирательного образа перед миром.
Это крайне унизительно, чтобы быть правдой.
P.S. Пусть задерживает, кого хочет и сколько хочет. Никто его не боится. Никто его ни во что не ставит. Начиная с тех, кто рядом с ним. Он – герой тех, кто радуется фейкам и смерти человека. Он крестоносец дна. Пришедший к власти с гробом и уходящий с гробом.