Ռուսաստանը Հայաստան բժիշկներ կուղարկի՝ Արցախում վիրավորվածներին բուժելու համար
Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունը պատրաստ է օգնություն տրամադրել Հայաստանին՝ Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտությունից տուժածների բուժման համար, հայտնել է ՌԴ Առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն:
«Մենք պատրաստ ենք ձեզ տրամադրել նյարդավիրաբուժության, վնասվածքաբանության, հոգեբուժության ամենաբարձր մակարդակի մեր մասնագետների օգնությունը: Եթե անհրաժեշտ համարեք, այստեղ խմբեր կուղարկենք։ Արդեն ունենք առցանց վերակենդանացման և խորհրդատվության կենտրոններ, որոնք կարող են հեռակա աջակցություն ցուցաբերել», - ասել է Մուրաշկոն՝ Հայաստանի առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հետ հանդիպմանը:
Նրա կարծիքով՝ տուժածներին կարող է օգնություն պահանջվել «պայթյունների հետևանքով ստացած վնասվածքների, այրվածքներից հետո բարդությունների պատճառով, անհրաժեշտ կլինի նաև հոգեբանական աջակցություն»:

Россия направит в Армению врачей для лечения раненых в Карабахе
Минздрав России готов оказать помощь Армении для лечения пострадавших во время вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе, заявил министр здравоохранения РФ Михаил Мурашко.
«Мы готовы обеспечить вам помощь наших специалистов самого высокого уровня по нейрохирургии, травматологии, психиатрии. Если сочтете необходимым, направим сюда бригады, и в онлайн у нас уже существуют реанимационно-консультационные центры, могут оказывать поддержку дистанционно», - сказал Мурашко на встрече с министром здравоохранения Армении Арсеном Торосяном.
По его мнению, пострадавшим в Армении может потребоваться помощь из-за «осложнений после взрывных травм, ожогов, они будут находиться в фазе развития септических осложнений, потребуется психологическая поддержка».