Գերության մեջ հայտնված հայ զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության գործով ՄԻԵԴ-ը կիրառել հրատապ միջոց. հայտնի են ռազմագերիների անունները
23/11/2020 13:59
27.09.2020թ. վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորական ծառայողի իրավունքների պաշտպանության գործով Եվրոպական դատարանը բավարարել է Արտակ Զեյնալյանի և Սիրանուշ Սահակյանի դիմումները և որոշել է կիրառել հրատապ միջոց։
Գերության մեջ հայտնված անձինք են՝
Սամվել Ասատրյանը,
Արսեն Կարապետյանը,
Նորիկ Արաքելյանը,
Գեղամ Էլիբեկյանը,
Վահե Աբրահամյանը,
Հովսեփ Սահակյանը,
Սամվել Քաստակցյանը,
Սամվել Կնազյանը,
Էդիկ Տոնոյանը,
Վալերի Հայրապետյանը,
Հարություն Գևորգյանը,
Արման Հարությունյանը,
Միքայել Մարտիրոսյանը,
Լյուդվիգ Մկրտչյանը,
Պետրոս Ղազարյանը,
Սարգիս Սողոմոնյանը և
Խաչիկ Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ հայ գերիների ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև՝ 27.11.2020թ:
Դատարանը որոշումները կայացրել է՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը Դատարանի սահմանված ժամկետում, չի ներկայացրել հիմնավոր և արժանահավատ տեղեկություններ։

ЕСПЧ применил срочную меру в отношении Азербайджана: опубликованы имена военнопленных
Европейский суд по правам человека удовлетворил заявления Артака Зейналяна и Сирануш Саакян по делу о защите прав военнослужащих, взятых в плен во время широкомасштабной войны, развязанной Азербайджаном рано утром 27 сентября 2020 года против Арцаха.
Суд принял решение применить срочную меру.
В плену оказались следующие лица:
Самвел Асатрян,
Арсен Карапетян,
Норик Аракелян,
Гегам Элибекян,
Ваге Абрамян,
Овсеп Саакян,
Самвел Кастакцян,
Самвел Кназян,
Эдик Тоноян,
Валерий Айрапетян,
Арутюн Геворгян,
Арман Арутюнян,
Микаел Мартиросян,
Людвиг Мкртчян,
Петрос Казарян,
Саргис Согомонян и
Хачик Акопян.
Напомним, что в Европейский суд по правам человека от имени членов семей армянских пленных были поданы заявления с требованием применить срочную меру для защиты права на жизнь и  на свободу от бесчеловечного обращения.
Европейский суд по правам человека потребовал у правительства Азербайджана задокументированную информацию о факте их пленения, местонахождения, условий содержания и медицинского обслуживания. Для предоставления необходимой информации суд установил крайний срок до 27.11.2020
Суд принял решения, констатировав, что правительство Азербайджана не предоставило в установленный судом срок обоснованную и достоверную информацию.