ՌԴ ՊՆ հակաականային կենտրոնի մասնագետները մեկնել են Ղարաբաղ
Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է հակաականային միջազգային կենտրոնի ստորաբաժանումները սակրավորական աշխատանքների համար Ղարաբաղ ուղարկելու մասին:
«Ռուսաստանի Օդատիեզերական ուժերի ռազմատրանսպորտային ավիացիայի Ան-124, Իլ-76 և Տու-154 ինքնաթիռները մերձմոսկովյան Չկալովի օդանավակայանից մասնագետներին, տեխնիկան և սպառազինությունը, ինչպես նաև Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության Միջազգային հակաականային կենտրոնի շներին տեեղափոխել են Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ գործողությունների գոտում խնդիրների իրականացման համար», - նշված է հաղորդագրության մեջ
Երևանի օդավակայաններ են տեղափոխվել ավելի քան 100 զինվորական, 13 միավոր ռազմական և հատուկ տեխնիկա՝ ներառյալ ականազերծման «Ուրան-6» ռոբոտատեխնիկական համալիրներ, զրահափոխադրիչներ և զրահամեքենաներ։
Նշվում է, որ անձնակազմն ու տեխնիկան երթ կկատարեն Երևան-Գորիս-Ստեփանակերտ երթուղով և նշանակման վայր հասնելով՝ կսկսեն ինժեներային հետախուզման, ականազործման և հակամարտության ժամանակ Ղարաբաղի առավել շատ տուժած շրջաններում պայթյունավտանգ իրերի ոչնչացման խնդիրների կատարումը։

Specialists from anti-mine center head to Karabakh for sapper works
Russia’s Ministry of Defense reported about departure of divisions of International Anti-Mine Center to Karabakh for sapper works.
The ministry said in a statement that An-124, Il-76 and Tu-154 planes of Russian Military-Transport Aviation of Russia’s Airspace Forces have transported specialists and ammunition for the implementation of tasks in the peacekeeping zone in Nagorno Karabakh.
Over 100 militaries, 13 military and special equipment, including Uran-6 and armored vehicles were transported.
It has been noted that the personnel and the equipment reach the destination via Yerevan-Goris-Stepanakert route and will pass to work upon the arrival. The specialists will de-mine and eliminate the explosives in the territories of Karabakh that suffered most from the conflict.