Կարմիր խաչը նախատեսում է մեծացնել ներկայությունը Ղարաբաղում
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Փիթեր Մաուրերը հայտարարել է, որ ԿԽՄԿ-ն նախատեսում է լրացուցիչ 400-500 մարդ ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ:
ՌԲԿ թերթին տված հարցազրույցում Մաուրերը նշել է, որ վերջին վեց շաբաթվա ընթացքում Կարմիր խաչն արմատապես փոխել է Ղարաբաղում մարդասիրական առաքելության բնույթը:
ՄԵրբ հակամարտությունը բռնկվեց, ԿԽՄԿ-ն հասկացավ, որ «ավելին պետք է արվի», - ասել է նա: Այսպիսով, նա նշել է, որ նախքան պատերազմը սկսելը, ԿԽՄԿ առաքելության բյուջեն տարածաշրջանում կազմում էր 10 միլիոն շվեյցարական ֆրանկ (մոտ10,96 միլիոն դոլար), իսկ 2021 թվականին՝ 45 միլիոն շվեյցարական ֆրանկ (ավելի քան 49,31 միլիոն դոլար):
«Այսինքն՝ մենք չորս անգամ կավելացնենք մեր ներկայությունը: Մենք այնտեղ բավականին քիչ մարդ ունեինք: Այժմ մենք նախատեսում ենք լրացուցիչ 400-500 մարդ տարածաշրջան ուղարկել: Վերջին օրերին մենք արդեն ավելացրել ենք մեր ներկայությունը», - ասել է Մաուրերը:
ԿԽՄԿ նախագահը հավելել է, որ Կարմիր խաչը գրասենյակներ ունի Երևանում, Բաքվում, Բարդայում: Այժմ կազմակերպությունը մարդկանց վերադարձնում է Ստեփանակերտ:

ICRC to increase presence in Nagorno Karabakh
The President of the International Committee of the Red Cross (ICRC), Peter Maurer, has announced about sending additional 400-500 people to Nagorno-Karabakh.
In an interview with RBC Maurer said that as the conflict escalated, they realized they needed to do more. According to him, if before the recent Karabakh war, their budget in the region was 10 million pounds, next year it will be 45 million pounds; that is, they will increase their presence four times. The ICRC president said they had quite a small number of people there, but now they plan to send an additional 400-500 people to the region, and in recent days, they have already increased their presence.
Peter Maurer added that the Red Cross has offices in Yerevan, Baku and Barda, and that the ICRC representatives were also returning to the Artsakh capital Stepanakert, and planning to open one or two more offices.