Ինչու պետք է լքել Բերձորը. Վարչակազմի ղեկավարը չի կարող պատասխանել. «Այս պահին դժվար է նախագահի հետ կապվելը»
26/11/2020 17:53
Բերձորի բնակիչներին գույքը հավաքելու և քաղաքից հեռանալու ցուցում եղել է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մուշեղ Ալավերդյանը։
«Ցուցումը իմ կողմից է եղել, քանի որ հարավային թևում ունենք վատ փորձ։ Մարդիկ կտարհանվեն: Երբ հստակ կլինի ամեն ինչ, հնարավորություն կլինի՝ հետ կգան», - ասաց Մուշեղ Ալավերդյանը։
Նա նշեց, թե այս պահի դրությամբ (նոյեմբերի 26) իր տիրապետած տեղեկատվության համաձայն՝ ադրբեջանցիներ չեն լինելու համայնքում։
Հարցին, թե ինչո՞ւ է վերջին պահին խոսվում Բերձորի մասին, եթե մինչ այս Ադրբեջանին հանձնելիք համայնքների մեջ Բերձորի մասին հիշատակում չի եղել, այդ մասին խոսե՞լ են արդյոք Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ, Ալավերդյանը պատասխանեց.
«Այս պահին դժվար է նախագահի հետ կապվելը։ Խոսել եմ իր հետ Բերձորի մասին, թե՝ ոչ, էականը դա չէ, այլ այն, որ հարավային թևում ունենք վատ փորձ, և տարհանման հետ կապված ամբողջ պատասխանատվությունը կրում եմ ես։ Եվ մարդկանց չենք պարտադրում դուրս գալ, այլ ուղղակի բնակիչներին խորհուրդ եմ տալիս, որ իրենց գույքով դուրս գան ավելի ապահով վայր՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով»։
Հարցին, թե ո՞ր ճանապարհով է լինելու բնակիչների վերադարձը, եթե, իհարկե, լինի, Մուշեղ Ալավերդյանը պատասխանեց.
«Նույն ճանապարհով, կարծում եմ»։
Բերձոր համայնքի ղեկավար Նարեկ Ալեքսանյանն էլ Aysor.am-ին ասաց, թե վարչակազմի ղեկավարն իրեն հրահանգել է, որ անվտանգությունից ելնելով բնակիչներին տարհանել։
«Այս պահին հստակ ոչինչ չկա, բայց երեկ խոսակցությունը եղել է այսպես, որ չի հանձնվում քաղաքը, չի հանձնվում միջանցքը, հանձնվում է միայն կառավարումը» , - ասաց Նարեկ Ալեքսանյանը։

Почему нужно покидать Бердзор? Глава администрации Кашатага не может ответить: «В данный момент сложно связаться с президентом»
26/11/2020 19:58
Жителям города Бердзор дано указание собрать имущество и покинуть город, заявил корреспонденту Aysor.am временно исполняющий обязанности руководителя администрации Кашатагского района Мушег Алавердян.
«Я дал указание, поскольку у нас есть плохой опыт на южном участке. Люди будут эвакуированы. Когда все проясниться, будет возможность, они вернутся», - сказал Мушег Алавердян.
Он отметил, что по состоянию на данный момент (26 ноября), по его информации, в общине не будут находиться азербайджанцы.
На вопрос, почему о Бердзоре говорится в последний момент, ведь до сих пор Бердзор не упоминался среди общин, которые должны быть переданы Азербайджану, обсуждал ли он  это вопрос с президентом Арцаха Араиком Арутюняном, Мушег Алавердян ответил:
«В данный момент сложно связаться с президентом. Говорил я с ним о Бердзоре или нет, это несущественно, у нас есть плохой опыт на южном крыле и всю ответственность за эвакуацию несу я. И мы не принуждаем людей уходить, а просто рекомендуем, что, исходя из соображений безопасности, лучше уехать со своим имуществом в более надежное место».
На вопрос, каким путем будет проходить возвращение граждан, если конечно, оно произойдет, Мушег Алавердян ответил:
«Думаю, что таким же путем».
Руководитель общины Бердзор Нарек Алексанян заявил сегодня корреспонденту Aysor.am, что глава администрации поручил ему эвакуировать жителей из соображений безопасности.
«На данный момент нет ничего конкретного, но вчера были разговоры о том, что город не сдается, не сдается коридор, передается только управление», - сказал Нарек Алексанян.