Բարձրաստիճան որոշ պաշտոնյաներ ենթադրաբար կատարել են ՀՀ քրեական օրենսգրքով արգելված մի շարք հանցանքներ. Արթուր Ղազինյան
26/11/2020 15:02
«Մեկ Հայաստան» կուսակցության իրավական հանձնախումբը նախապատրաստել է «Մի խումբ բարձրաստիճան անձանց կողմից պետական դավաճանություն կատարելու մասին» հաղորդում, որը ներկայացվելու է ՀՀ գլխավոր դատախազին:
Ասուլիսի ժամանակ «Մեկ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Ղազինյանը ներկայացրեց հիմնավորումները՝ ընդգծեց նաև.
«2020թ. նոյեմբերի 17-ին ՀՀ ԶՈւ ԳՊ պետ Օնիկ Գասպարյանը հայտարարել է, որ պաշտոնին նշանակվելուց ընդամենը 4 օր անց վարչապետին, իսկ դրանից մի քանի օր անց Ազգային անվտանգության խորհրդին ներկայացրել է ռեգիոնում ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծությունը և ՀՀ ԶՈՒ կարողությունները: Նշել է, որ ՀՀ արտաքին անվտանգության վտանգ է սպառնում ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև Թուրքիայի կողմից, և հայտնել, որ ՀՀ ԶՈՒ կարողությունները չեն կարող դիմակայել այդ հարձակմանը: Խնդրել է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմը կանխելու կամ հետաձգելու համար»:
Նա նկատեց, որ քրեական վարույթ իրականացնող մարմինը պետք է պարզի իր ներկայացրած խնդիրների վերաբերյալ հանգամանքները:
«Գտնում եմ, որ ՀՀ որոշ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք ենթադրաբար կատարել են ՀՀ քրեական օրենսգրքով արգելված մի շարք հանցանքներ, այդ թվում՝ պետական դավաճանություն և պետական գաղտնիքի հրապարակում», - ասաց Ղազինյանը:

Некоторые высокопоставленные должностные лица Армении предположительно совершили ряд предусмотренных Уголовным кодексом преступлений – Артур Казинян
26/11/2020 17:24
Правовой комитет партии «Одна Армения» подготовил сообщение о преступлении, совершенном группой высокопоставленных лиц, которое будет представлено генеральному прокурору Армении.
Сегодня в ходе пресс-конференции лидер партии «Одна Армения» Артур Казинян представил обоснования.
«17 ноября 2020 года начальник Генштаба ВС Армении Оник Гаспарян заявил, что через 4 дня после назначения на должность представил премьер-министру, а спустя несколько дней после этого Совету безопасности анализ военно-политической ситуации в регионе и возможности ВС Армении. Отметил, что внешней безопасности Армении угрожает опасность не только со стороны Азербайджана, но и Турции, и сообщил, что потенциал ВС Армении не может противостоять этому наступлению. Просил предпринять меры,  чтобы предотвратить или отсрочить войну», - подчеркнул Артур Казинян.
Он отметил, что осуществляющий уголовное производство орган должен выяснить представленные им обстоятельства.
«Считаю, что некоторые высокопоставленные должностные лица Армении предположительно совершили ряд преступлений, предусмотренных Уголовным кодексом Армении, в том числе государственную измену и разглашение государственной тайны», - заявил Артур Казинян.