Հայկական կողմը մոտ 50-60 ռազմագերու մասով տվյալներ ունի. մոտ 30-ի ինքնությունն ենք կարողացել պարզել. Արտակ Բեգլարյան
27/11/2020 13:47
Հոկտեմբերի 10-ից սկսած՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համատեղ՝ հայ ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ փակ զեկույցներ ենք սկսել պատրաստել: Պատրաստման փուլում է թվով հինգերորդ զեկույցը, քննարկման ժամանակ ասաց ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
«Ինչո՞ւ ենք փակ, ոչ թե բաց, հրապարակային զեկույցներ պատրաստել, որովհետև այնտեղ կան բավականին դաժան պատկերներ և անձնական տվյալներ, որոնք չենք ցանկանում, որ տարածվեն հայկական համացանցային տիրույթում՝ լրացուցիչ հոգեբանական ճնշում չավելացնելու համար: Մինչդեռ ադրբեջանական կողմը հնարավորինս լայն տարածում է փորձում ապահովել հայկական լսարանում: Սա միանշանակ հանցագործություն է», - ասաց նա:
Արտակ Բեգլարյանը տեղեկացրեց՝ բաց տեսանյութերի վերլուծության հիման վրա հայկական կողմը մոտ 50-60 ռազմագերու մասով տվյալներ ունի:
«Բայց մեր տվյալներով՝ մոտ 30-ի ինքնությունն ենք կարողացել պարզել: Բոլոր տվյալներն անընդհատ փոխանցում ենք Կարմիր խաչին, ռուսական կողմին և քաղաքական ղեկավարությանը: Մեր ներկայացրած տվյալների հիման վրա հնարավոր է եղել փրկել կյանքեր, և ԿԽՄԿ-ն կարողացել է կապ հաստատել ռազմագերիների հետ», - նշեց Արցախի ՄԻՊ-ը:

Armenian side has data about 50-60 prisoners of war, 30 identified – Artsakh Ombudsman
Artsakh Republic Ombudsman Artak Beglaryan said starting from October 10 they started preparing closed reports on inhuman attitude against Armenian prisoners of war. He said the fifth report is in the preparation phase.
He said the reports are closed due to containing rather severe images and personal data. Beglaryan said they do not want them to spread in Armenian networks to avoid additional psychological pressure.
“But the Azerbaijani side is widely spreading them trying to ensure they are seen by Armenian audience. Definitely, it is a crime,” he said.
Beglaryan said on the basis of analysis of open videos the Armenian side has data of about 50-60 prisoners of war.
“We have managed to identify 30 of them. We are permanently submitting the information to the Red Cross, Russian side and political leadership. On the basis of presented information it was succeeded to save lives and the ICRC managed to contact with the prisoners of war,” Artsakh ombudsman said.