Առ այսօր տարբեր տեղերից ավելի քան 400 մարմին է փոխանցվել հայկական կողմին. Արցախի ՄԻՊ
Առ այսօր տարբեր տեղերից ավելի քան 400 մարմին է փոխանցվել հայկական կողմին: Ավելի կոնկրետ՝ բոլորը չեն փոխանցվել. դրանց մի մասը մեր փրկարար ծառայությունը, Կարմիր խաչը և ռուսական խաղաղապահներն են գտել մարտադաշտերում, տեսակապով քննարկման ժամանակ ասաց ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
«Մենք էլ, բնականաբար, ադրբեջանական դիակներ ենք փոխանցել նրանց: Բայց քանի որ մարտական գործողոթյունները տեղի են ունեցել գլխավորապես ադրբեջանական կողմի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում, պարզ է, որ իրենց վերահսկողության ներքո ավելի շատ հայկական դիակներ կան, քան մեր վերահսկողության ներքո՝ ադրբեջանական դիակներ», - նշեց Բեգլարյանը:
ՄԻՊ-ը շեշտեց՝ ինքը տեղեկություններ ունի, որ ադրբեջանական կողմը տարբեր տեղերից հավաքել և պահում է հայկական դիակներ՝ անընդհատ ժամանակ ձգելով:
«Ինչո՞ւ է Ադրբեջանը ժամանակ ձգում. Նրանք նպատակ ունեն լրացուցիչ կերպով ազդել ներհայաստանյան լարվածության վրա և խորացնել հոգեբանական տառապանքր: Նաև այդ պատճառով է, որ նրանք առ այսօր շարունակում են գերիների և դիակների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ տեսանյութերի տարածումը», - նշեց Արցախի ՄԻՊ-ը՝ հավելելով, որ հայկական կողմը պետք է կատարի առավելագույնը՝ գտնելու անհայտ կորածներին և հետ բերելու հայ զինծառայողների դիակները:

Армянской стороне по сей день передано более 400 тел – омбудсмен Карабаха
Армянской стороне по сей день передано более 400 тел военнослужащих. Более конкретно, не все переданы, часть тел нашли наша Спасательная служба, МККК и российские миротворцы на поле боя, заявил сегодня в ходе видеообсуждения Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян.
«Мы, естественно, передали им тела азербайджанских военнослужащих. Но поскольку боевые действия проходили преимущественно на территориях, которые находятся под контролем азербайджанской стороны, то ясно, что под их контролем находится больше армянских тел, чем на нашей территории азербайджанских трупов», - отметил Артак Бегларян.
Омбудсмен Карабаха отметил, что по его сведениям, азербайджанская сторона собрала и держит у себя тела армянских военнослужащих, постоянно затягивая время.
«Почему Азербайджан тянет время? Они преследуют цель оказать дополнительное воздействие на напряженность внутри Армении и усилить психологическое страдание. А также по той причине, что они по сей день продолжают  распространять кадры бесчеловечного обращения с военнопленными и надругательства над трупами», - сказал Артак Бегларян.
Он отметил, что армянская сторона должна сделать максимально возможное, чтобы найти без вести пропавших и вернуть на родину тела армянских военнопленных.