Ադրբեջանի կողմից գերիների վերադարձի ձգձգումը կազմակերպված, համակարգված, ինստիտուցիոնալ բնույթ կրող քաղաքականություն է. ՄԻՊ
Ադրբեջանն ակնհայտորեն և արհեստականորեն ձգձգում է գերիների և անհայտ կորածների վերադարձի պրոցեսը: Սա կազմակերպված քաղաքականության մաս է, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Սրան զուգահեռ՝ ադրբեջանցիների կողմից շարունակվում են խոշտանգումները, անմարդկային վերաբերմունք պարունակող տեսանյութերի հրապարակումը՝ ակնհայտորեն օգտագործելով էմոցիոնալ ֆոնը, ինչը խիստ դատապարտելի է:
Սա կազմակերպված ցեղասպան քաղաքականության մաս է, որը դիտարկում եմ ատելության կազմակերպված քարոզի շրջանակում: Այստեղ խոսքը պատերազմական հանցագործությունների մասին է: Սա կազմակերպված, համակարգված, ինստիտուցիոնալ բնույթ կրող քաղաքականություն է», - ասաց Թաթոյանը:

Омбудсмен Армении: Затягивание процесса возвращения пленных – это часть организованной геноцидальной политики Азербайджана
Азербайджан явно и искусственно затягивает процесс возвращения пленных и без вести пропавших. Это часть очевидной организованной политики, заявил сегодня на брифинге с журналистами Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«Параллельно с этим процессом, азербайджанцы продолжают публиковать видеоматериалы пыток и бесчеловечного обращения, явно используя эмоциональный фон, что достойно строгого осуждения.
Это часть организованной геноцидальной политики Азербайджана, которую я рассматриваю в рамках организованной пропаганды ненависти. Здесь речь идет о военных преступлениях, в отдельных случаях есть сущностные признаки преступлений против человечности. Это часть организованной, скоординированной институциональной политики», - отметил Арман Татоян.