ՌԴ Դաշնության խորհուրդը կանխատեսել է ԵՄ-ի հնարավոր պատժամիջոցները Թուրքիայի դեմ
Թուրքիայի դեմ Եվրամիության կողմից պատժամիջոցների կիրառման հավանականությունը մեծ է, դրանք կարող են ազդել բանկային հատվածի, էներգետիկայի և նավագնացության վրա, РИА Новости-ին ասել է Դաշնության խորհրդի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչովը:
Եվրախորհրդարանը հինգշաբթի բանաձև է ընդունել, որով կոչ է արվում պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ՝ Կիպրոսի հարցում դիրքորոշման պատճառով: Իր հերթին, Թուրքիայի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար Համի Աքսոյն ասել է, որ Անկարան համարում է, որ բանաձևը կանխակալ է և կտրված է իրականությունից:
«Անկարայի դեմ նոր պատժամիջոցների հարցը որոշվելու է դեկտեմբերի կեսերին՝ ԵՄ առաջնորդների գագաթնաժողովում, և դրանց ընդունման հավանականությունը բավականին մեծ է», - ասել է Կոսաչովը:
Նրա խոսքով, ամենայն հավանականությամբ, պատժամիջոցներն «ուղղված կլինեն բանկային հատվածին, էներգետիկային և բեռնափոխադրմանը»:

В Совфеде спрогнозировали возможные санкции ЕС против Турции
Вероятность введения Евросоюзом санкций против Турции высока, они могут затронуть банковский сектор, энергетику и судоходство, заявил РИА Новости глава международного комитета Совфеда Константин Косачев.
Европарламент принял в четверг резолюцию с призывом ввести санкции против Турции из-за ее позиции по кипрской проблеме. В свою очередь пресс-секретарь турецкого МИД Хами Аксой заявил, что Анкара считает резолюцию предвзятой и оторванной от реальности.
«Вопрос о новых санкциях против Анкары будет решаться в середине декабря на саммите лидеров ЕС, и вероятность их принятия достаточно высока», - сказал Косачев.
По его словам, скорее всего санкции «будут нацелены на банковский сектор, энергетику и судоходство». «А потому развитие конфликта достаточно предсказуемо», - заключил сенатор.