Եվրոպական դատարանն Ադրբեջանից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն հայ գերիների մասին. դրա համար ժամկետներ են սահմանվել
Իրավապաշտպաններ Սիրանուշ Սահակյանն ու Արտակ Զեյնալյանը հայտնում են, որ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորական ծառայողների և ձերբակալված քաղաքացիական անձանց իրավունքների պաշտպանության գործով Եվրոպական դատարանը բավարարել է իրենց դիմումները: Դատարանն Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն հայ գերիների վերաբերյալ: Դրա համար նաև ժամկետ է սահմանվել:
«Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորական ծառայողների և ձերբակալված քաղաքացիական անձանց իրավունքների պաշտպանության գործով Եվրոպական դատարանը 23.11.2020թ․-ին և 27.11.2020թ․-ին բավարարել է մեր դիմումները՝ կիրառելով հրատապ միջոց։
Գերության մեջ հայտնված անձինք են՝ Վահե Առաքելյանը, Հայկ Արևշատյանը, Մելքոն Հովհաննիսյանը, Արտակ Ստեփանյանը, Նաիրի Ղուկասյանը, Էրիկ Խաչատրյանը, Ռոբերտ Վարդանյանը, Նարեկ Սիրունյանը, Կարեն Մանուկյանը, Արայիկ Գալստյանը։
Ձերբակալված քաղաքացիական անձինք են՝ Ջոնիկ Թևոսյանը, Էդվարդ և Արեգա Շահգելդյանները:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար, համապատասխանաբար, ժամկետ է սահմանել մինչև 30.11.2020թ և 04.12.2020թ», - ասվում է հաղոդագրության մեջ:

ЕСПЧ потребовал от Азербайджана информацию об армянских пленных и установил срок
Правозащитники Сирануш Саакян и Артак Зейналян сообщают, что Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) удовлетворил их заявления по делу о защите удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц. Суд потребовал от правительства Азербайджана документированную информацию и установил для этого срок.
«Европейский суд 23.11.2020г. и 27.11.2020 г. удовлетворил наши заявления по делу о защите прав плененных военнослужащих и задержанных гражданских лиц в ходе широкомасштабной войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах (НКР) ранним утром 27.09.2020 г., и применил экстренную меру.
Оказавшиеся в плену лица: Ваге Аракелян, Айк Аревшатян, Мелкон Ованнисян, Артак Степанян, Наири Гукасян, Эрик Хачатрян, Роберт Варданян, Нарек Сирунян, Карен Манукян, Араик Галстян.
Задержанные гражданские лица: Джоник Тевосян, Эдвард и Арега Шахгельдяны.
Европейский суд потребовал от правительства Азербайджана документированную информацию о факте их пленения, местонахождении, условиях содержания и медицинского обслуживания.
Суд предоставил срок для предоставления требуемой информации до 30.11.2020 г. и 04.12.2020 года соответственно», - отмечается в сообщении.