ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հայտնել է կիբերհանցագործությունների թվի հնգապատիկ աճի մասին
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հայտարարել է այս տարվա առաջին վեց ամիսներին ՀԱՊԿ երկրներում տեղեկատվական հանցագործությունների թվի բազմակի աճի մասին՝ 2019-ի առաջին կիսամյակի համեմատ:
«ՀԱՊԿ ձևաչափով իրականացվել է «Պրոքսի» հերթական մշտական գործողություն: Միայն 2020 թ.-ի առաջին կեսին, ըստ գործողության արդյունքների, մեր պետությունների տարածքում աճել է բացահայտված փաստերի քանակը. դրանցից ավելի քան 64 հազարը նշում են հանցագործությունների կատարում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ու հակաիրավական գործողությունների օգտագործմամբ, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների և նրանց քաղաքացիների դեմ», - երկուշաբթի ասել է Զասը՝ ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստում:
Զասը նշել է, որ այս թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ հինգ անգամ աճել է: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ գործողության արդյունքների հիման վրա կարելի է եզրակացնել, որ ՀԱՊԿ-ը թերագնահատում է կիբերհանցագործությունների թեմայի արդիականությունը:

Генсек ОДКБ сообщил о пятикратном увеличении числа киберпреступлений
Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Станислав Зась заявил о кратном росте числа информационных преступлений в странах ОДКБ за первые шесть месяцев текущего года по сравнению с первым полугодием 2019 года.
«В формате ОДКБ проведена очередная операция постоянного действия "Прокси". Только за 1-е полугодие 2020 года по результатам операции отмечается увеличение количества выявленных фактов на территории наших государств - их более 64 тысяч, свидетельствующих о совершении преступлений с использованием сферы информационных технологий и совершении противоправных действий против государств-членов ОДКБ и их граждан», - сказал Зась в понедельник на заседании Парламентской ассамблеи ОДКБ в понедельник.
Это количество, отметил Зась, выросло в пять раз по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. По словам генсекретаря ОДКБ, по результатам операции можно сделать вывод, что в ОДКБ недооценивают актуальность темы киберпреступлений.