ՄԻՖԻ-ն միջուկային բժշկության մասնագետներ կպատրաստի
ՄԻՖԻ Ազգային հետազոտական միջուկային համալսարանը (ՄԻՖԻ ՄԳՀԻ) 2021 թվականին Մոսկվայում կիրականացնի ուսանողների հավաքագրում՝ «Բժշկական գործ» կրթական ծրագրի համար: Նախկինում համալսարանը վերապատրաստում էր միջուկային բժշկության մասնագետների միայն Օբնինսկում:
Կրթական ծրագիրն իրականացվում է ՄԻՖԻ ՄԳՀԻ-ի մասնաճյուղի՝ Օբնինսկի ատոմային էներգիայի ինստիտուտի հետ:Դիմորդների ընդունելությունը կանցկացվի ինչպես Օբնինսկում, այնպես էլ Մոսկվայում:
Բժիշկների վերապատրաստման ծրագիրը կառուցված է իրավասության ու կողմնորոշելիության սկզբունքով: Ուսանողները ձեռք կբերեն շտապ օգնություն ցուցաբերելու, բուժքույրական ու բժշկական ախտորոշիչ ու բուժման ընթացակարգեր իրականացնելու հմտություններ: Ուսման ժամանակ կկիրառվեն ինտերակտիվ և ուսուցման այլ նոր տեխնոլոգիաներ՝ օգտագործելով էլեկտրոնային ֆանտոմներ, մուլյաժներ, մանեկեններ, վիրտուալ մոդելներ: Մեր շրջանավարտները կկարողանան աշխատել որպես շրջանային ընդհանուր բժիշկներ կամ շարունակել իրենց ուսումը օրդինատուրայում կամ ասպիրանտուրայում», - նշեց ՄԻՖԻ ՄԳՀԻ-ի բիոբժշկության ինժեներական ֆիզիկայի ինստիտուտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Գալչինը:
Նրա խոսքով ՝ ուսանողները սովորելու են ՄԻՖԻ ՄԳՀԻ-ի առանձին շենքի հատուկ կահավորված տարածքներում՝ լիովին հագեցած ժամանակակից ուսումնական միջոցներով: Անատոմիան ուսումնասիրելու համար համալսարանը ձեռք բերեց «Պիրոգով» ինտերակտիվ անատոմիական սեղան, մարդու մարմնի բնական պլատինացված նյութեր: Ապագա մասնագետների գործնական վերապատրաստումը տեղի կունենա կլինիկական բազաներում:
Ապագա բժիշկները կկարողանան օգտվել առաջատար ճարտարագիտական համալսարանի նյութական, տեխնիկական ու հետազոտական բազայից ու խորը դասընթացներ կանցնեն ռադիո բժշկության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և արհեստական ինտելեկտի բնագավառներում:

МИФИ будет готовить врачей для ядерной медицины
Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ» (НИЯУ МИФИ) в 2021 году в Москве проведет набор студентов на образовательную программу «Лечебное дело». Ранее вуз готовил специалистов ядерной медицины только в Обнинске.
Образовательная программа реализуется совместно с Обнинским институтом атомной энергетики - филиалом НИЯУ МИФИ. Прием абитуриентов будет вестись и в Обнинске, и в Москве.
«Программа подготовки врачей построена по компетентностно-ориентированному принципу. Студенты получат навыки оказания неотложной помощи, проведения сестринских и врачебных лечебно-диагностических манипуляций. В обучении будут применяться интерактивные и другие новые технологии обучения с использованием электронных фантомов, муляжей, манекенов, виртуальных моделей. Наши выпускники смогут работать участковыми врачами-терапевтами или продолжить обучение в ординатуре или аспирантуре», — отметил заместитель директора Инженерно-физического института биомедицины НИЯУ МИФИ Александр Галчин.
По его словам, студенты будут заниматься в специально оборудованных, полностью оснащенных современными учебными пособиями помещениях отдельного корпуса НИЯУ МИФИ. Для изучения анатомии вуз приобрел интерактивный анатомический стол «Пирогов», натуральные платинированные препараты тела человека. Практическая подготовка будущих специалистов будет проходить на клинических базах.
Будущие врачи смогут воспользоваться преимуществами материально-технической и научно-исследовательской базы ведущего инженерного вуза и пройдут углубленную подготовку в области радиомедицины, информационных технологий и искусственного интеллекта.