Փրկում ենք երկիրը՝ դուրս գալով փողոց կամ տապալում ենք այն՝ տանը նստած. Մնաց 12 ժամ. Միքայել Մինասյան
Ո՛չ, հարգելի մաեստրոներ, լավ չի լինելու, արդեն լավ չէր նույնիսկ այն ժամանակ, երբ նկարահանվում էիք։ Իսկ այսօր փաստացի աղետ է և ամեն օր ավելի վատ է լինելու։ Իսկ դուք չկաք, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Հարգարժան մտավորականները, ովքեր այսօր փորձում են լուծել մեր հասարակությանն ամենաշատ հուզող խնդիրները, իմ խորին համոզմամբ, աշխատում են անարդյունավետ գործիքներով։ Նախևառաջ խոնարհվում եմ ձեր ջանքի համար, բայց անկեղծորեն՝ չեմ հասկանում։ Դուք հայտարարել եք, որ ձեր պայքարն ապաքաղաքական է՝ դրանով իսկ երկարացնելով Նիկոլի պաշտոնավարումը, մինչդեռ ամեն ինչ շատ պարզ է. գերիների խնդրի լուծման բանալին միմիայն նրա ձեռքում է։
Դադարեցրե՛ք բոլոր այլ գործողությունները և պահանջե՛ք, եթե ձեզ ավելի հեշտ է ապաքաղաքական ձևով, որ հենց այսօր Նիկոլը հայտարարի՝ հայկական զորքերի դուրսբերումը դադարեցվում է այնքան ժամանակ, մինչև բոլոր գերիները չվերադառնան տուն։ Դա միակ ու արագ լուծումն է, որը կախված է միայն Նիկոլից. սառեցնել բոլոր գործընթացները մինչև գերիների վերադարձը։ Հակառակ պարագայում այս հարցը կարող է տևել շատ երկար։
Երեկ մեր մտավորականները շրջեցին դեսպանատներով։ Նույնը պատրաստվում են անել նաև այսօր։ Պետք է նկատել, որ այնտեղ սովորաբար գնում են պետությունից հույս կամ պետական միավոր չունեցող, ներկայացուցչականությունից զուրկ համայնքների անդամները, օրինակ քրդերը։
Իսկ եթե դուք եք գնում, ապա այնտեղ ձեզ կարող են քաղաքավարի հարցնել՝ «իսկ դուք պետություն չունե՞ք»։ Այդ մարդիկ պետության ներկայացուցիչներ են այլ պետությունում։ Այդպես էլ այդ հիմնարկն անվանում են՝ Հայաստանի Հանրապետությունում այսինչ երկրի դեսպանություն։
Դուք ուրիշի երկրի դեսպանություն գնում եք, որ այդ մարդիկ ի՞նչ անեն, եթե գերիների վերադարձը մեր պետության գործառույթն է և հենց Նիկոլի ձեռքում է։
Իրականում դուք ստեղծել եք պատային իրավիճակ։ Վստահ լինելով, որ Նիկոլն անկարող է, այնուամենայնիվ չեք ուզում պայքարել նրա դեմ, հարցը փորձում եք լուծել առանց նրա ու առանց նրա դեմ պայքարելու՝ դրանով որևէ կերպ չօգնելով ու չազդելով գերիների փոխանակման գործընթացին։
Նորից եմ կրկնում՝ հարցի լուծման մեխանիզմը միայն Նիկոլի ձեռքում է։ Բայց նրա փոխարեն այդ գործը ցանկանում եք, որ անեն արտասահմանցի դիվանագետները։ Ու դա միայն այն պատճառով, որ խուսափում եք քաղաքական պահանջներից, որ ձեզ «նախկին» չասեն։ Այսինքն, ֆեյսբուքյան ֆեյքերի՝ ձեզ պարտադրված վախերի պատճառով դուք չեք փոխում վիժվածքին ու, հակառակ որևէ ռացիոնալության, պահանջում եք, որ դրանով զբաղվեն այլ երկրներ։ Սա առո՞ղջ մոտեցում է։
Չի կարող գերիների վերադարձի պահանջը քաղաքական չլինել։ Դա քաղաքական է ծայրից ծայր։ Գերիներով պիտի զբաղվի այդ մարդկանց ներկայացնող իշխանությունը։ Ուղղակի նույնիսկ այս օրհասական պահին դուք փորձում եք լինել պոլիտկոռեկտ՝ առանց հաշվի առնելու, որ շեղվում եք հարցի լուծման էությունից։
Հ.Գ. Մենք բոլորս ունենք սխալներ։ Բոլորս անխտիր՝ մտավորական, բանվոր, ինժեներ, քաղաքական գործիչ։ Կան մարդիկ, որ ընդունում են իրենց սխալները և խիզախում են դա շտկել, և կան նրանք, ովքեր թաքնվում են բառերի ու ձևակերպումներից հետևում՝ խորացնելով աղետի չդադարող ծավալները։ Մեր երկրի փրկությունը՝ համազգային գերխնդիր է, տղաների վերադարձը՝ պետական նպատակ, իսկ պետության սխալ ընթացքը կանգնեցնելը՝ քաղաքական անհրաժեշտություն։
Մենք բոլորս պետք է համարձակություն ունենանք դուրս գալ մեր վախերից՝ անկախ այն հանգամանքից, թե ով ինչ է ասում, որտեղ է եղել անցյալում կամ ով է այսօր մեր կողքին։ Կարևորը՝ միավորվել հանուն։ Այսօր այդ օրն է։ Դրանից անդին ամեն ինչ երկրորդական է։ Փրկում ենք երկիրը՝ դուրս գալով փողոց կամ տապալում ենք այն՝ տանը նստած։

Либо мы спасаем страну, выйдя на улицу, либо погубим ее, сидя дома. Осталось 12 часов – Микаел Минасян
30/11/2020 14:39
Уважаемые маэстро, хорошо уже не будет. Хорошо не было даже тогда, когда вы проводили эту съемку. А сегодня де-факто катастрофа, с каждым днем будет становится хуже. А вас нет, написал на своей странице в Facebook бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян.
«Уважаемые представители интеллигенции, пытающиеся сегодня решить проблемы, которые больше всего волнуют наше общество, по моему глубокому убеждению, работают неэффективными методами. Прежде всего, я преклоняюсь перед вашими усилиями, но если честно, не понимаю. Вы заявили, что ваша борьба аполитична, тем самым продлевая срок полномочий Никола, в то время как все очень просто – ключ к решению проблемы пленных находится только у него в руках.
Прекратите все иные действия и потребуйте, если угодно аполитично, чтобы Никол сегодня заявил о том, что вывод армянских войск приостанавливается до тех пор, пока все пленные не вернутся домой. Это единственное быстрое решение, которое зависит только от Никола. В противном случае решение этой проблемы может затянуться надолго.
Вчера представители интеллигенции организовали шествия к посольствам различных стран. То же самое собираются сделать сегодня. Следует отметить, что обычно туда ходят представители общин, которые не связывают никаких надежд с государством  или не имеют государственного образования, к примеру, курды.
А когда идете вы, то там вас могут культурно спросить: "А разве у вас нет государства? ". Эти люди представляют свое государство в других странах. Именно так и называется это учреждение – посольство той или иной страны в Республике Армения.
Вы обращаетесь в посольство другой страны, чтобы эти люди что сделали, если возвращение пленных входит в функции нашего государства и находится в руках Никола?
В действительности, вы создали патовую ситуацию. Будучи уверенными в том, что Никол ни на что неспособен, вы, тем не менее, не хотите бороться против него, пытаетесь решить вопрос без него и борьбы против него, тем самым никак не помогая и не оказывая влияния на процесс обмена пленными.
Снова повторяю, механизм решения вопроса только в руках Никола. Но вы хотите, чтобы вместо него этим делом занимались иностранные дипломаты. И это только по той причине, что избегаете политических требований, чтобы вас не назвали "бывшими". То есть, вы не меняете подонка из-за страха перед фейсбуковскими фейками и наперекор всякой рациональности требуете, чтобы этим занимались другие страны. Разве это здоровый подход?
Не может требование о возвращении пленных не быть политическим. Это политический вопрос от начала до конца. Пленными должна заниматься власть, которая представляет этих людей. Просто даже в этот судьбоносный момент вы пытаетесь быть политкорректным, не осознавая, что уходите от сути решения проблемы.
P.S. У всех нас есть ошибки. У всех – представителей интеллигенции, рабочих, инженеров, политических деятелей. Есть люди, которые признают свои ошибки и находят в себе смелость их исправить, и есть те, кто скрывается за словами и формулировками, усугубляя масштабы непрекращающегося бедствия. Спасение нашей страны – общенациональная сверхзадача, возвращение парней – государственная цель, а остановить неверный ход государства – политическая необходимость.
Мы все должны проявить смелость и побороть в себе страх, независимо от того обстоятельства, кто и чем занят, где находился в прошлом или кто сегодня рядом с нами. Важно объединиться во имя. Сегодня этот день. Кроме этого все второстепенно. Либо мы спасаем страну, выйдя на улицу, либо погубим ее, сидя дома.