Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր համայնքից թեև բնակիչների մի մասը դուրս է եկել, բայց մյուս մասն այս պահի դրությամբ շարունակում ա ապրել։
«Խաղաղապահներն իրենց ծառայությունն են անում, մենք մեր մի քիչ անսովոր առօրյայով ենք զբաղված, արտառոց ու վտանգավոր բան չկա Բերձորում», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Բերձոր համայնքի ղեկավար Նարեկ Ալեքսանյանը։
Հիշեցնենք՝ Լաչինի շրջանը պաշտոնապես անցել է Բաքվի վերահսկողության տակ՝ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության շրջանակում, որը նոյեմբերի 9-ին ստորագրել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները:
«Անվտանգության երաշխիք, որպես այդպիսին, որևէ մեկից չենք ստացել, բացի այն, որ խաղաղապահներն այստեղ են և գոնե այս պահին մեր անվտանգությունն ապահովում են։ Բնակիչներից և՛ գնացողեր կան, և՛ վերադարձողներ են եղել», - ասաց Նարեկ Ալեքսանյանը։
Քաղաքապետն խոսքով՝ Բերձորի վարչական շենքերի վրա չեն լինելու ո՛չ հայկական, ո՛չ էլ ադրբեջանական դրոշներ։
«Ադրբեջանցիները ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Բերձորի ճանապարհով եկել, անցել, գնացել են դեպի շրջանի հյուսիսային թև՝ այն բնակավայրերը, որոնք, ըստ պայմանավորվածության, դեկտեմբերի 1-ից անցնում են իրենց»։
Հարցին՝ հնարավոր համարո՞ւմ է, որ Բերձոր, Աղավնո և Սուս համայնքներում, այնուամենայնիվ, տարհանման հրահանգ լինի, Նարեկ Ալեքսանյանը պատասխանեց.
«Ինձ թվում է, որ այս երեք համայնքները մնալու են հայակական կողմին և մենք նախկինի նման մեր առօրյայով ապրելու ենք»։

Part of the residents of Berdzor community of Kashatagh region of Artsakh left their homes, another part continues living there.
“The peacekeepers continue their service. There is nothing dangerous in Berdzor,” the community head Narek Alexanyan told Aysor.am.
Lachin region has today officially passed under Azerbaijan’s control in the sidelines of the trilateral statement signed by Armenian, Azerbaijani and Russian leaders on November 9.
“We have not received any security guarantees as such. Only the peacekeepers are here and at this moment they are ensuring our security,” Alexanyan said, adding that some residents left and some have returned.
The mayor said neither Armenian nor Azerbaijani flags will be put on Berdzor’s administrative buildings.
“Accompanied with Russian peacekeepers Azeris came via Berdzor road, passed to north of the region, to the settlements which according to the agreement must pass to them from December 1,” he said.
Asked whether he considers possible the order of evacuation in Berdzor, Aghavno and Sus communities, Alexanyan said, “”I think these three communities will remain to the Armenian side, and we will live like we used to.”