«Բեսպիլոտնիկներ» են, մարդ չկա մեջը, բայց ավերներ կարող են գործել. Աղվան Վարդանյանը՝ նոր նախարարների մասին
01/12/2020 14:09
Այս ազգային, պետական ողբերգությունը մեկ անուն ունի՝ Նիկոլ, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքական գործիչ, ՀՅԴ նախկին անդամ Աղվան Վարդանյանը։
Խոսելով կադրային փոփոխությունների մասին՝ Վարդանյանը նշեց, թե վարչապետը նախարարներ է նշանակում ու «ինչ-որ մեկն էլ այդ հրամանագրերը ստորագրում է»։
«Այն մեկը, որ նույնպես պահանջում էր կառավարության հրաժարականը, աբսուրդ», - ասաց նա։
Աղվան Վարդանյանը նշեց, թե ԿԳՄՍ նոր նախարար Վահրամ Դումանյանը ՀԱԿ-ական է, երկար տարիներ նրա կուռքը Լևոն Տեր-Պետրոսյանն էր, հետո ու հիմա՝ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես կռապաշտ կրթության նախարար չեմ պատկերացնում», - ասաց քաղաքական գործիչը, ապա շարունակեց.
«Պաշտպանության նախարարություն. ամենահին, անողնաշար, Անդրանիկ Քոչարյանի թաշկինակ Վաշարշակ Հարությունյան, առաջնագծում երբեք չի եղել, Ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովում Անդո Քոչարյանի փորձագետն էր, այն Անդո Քոչարյանի, ով, ըստ բանակի նախկին գլխավոր շտաբի պետի, միայն ու միայն վնասել է Զինված ուժերին, խանգարել է մատակարարումներին։ Վստահ չեմ, որ Վաղարշակ Հարությունյանը տարբերում է վառոդի ու սաունայի հոտերը»։
Անդրադառնալով Էկոնոմիկայի նոր նախարար Վահան Քերոբյանին, ով Menu.am-ի հիմնադիրն է, Վարդանյանը նշեց, թե վերջինս սնանկացրել է նախկին ու ներկա բիզնեսները։
«Իմացանք, որ պատրաստվում է ներխուժել ադրբեջանական, թուրքական շուկա, մի բան հուշեմ՝ մեկ ուրիշ կայք կա, Shirim.am, թող գտնեն այս կայքի տնօրենին ու նշանակեն հեռահաղորդակցության նախարար՝ կապ այն աշխարհի հետ», - ասաց նա։
Վարդանյանը բաց չթողեց նաև արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանին։
«Արցախյան բանակցություններից մղոններով հեռու, հիմա էլ զբաղվում է` Նիկոլի կնոջ հեռախոսազանգերը կազմակերպելով», - ԱԳՆ-ին այսպես ներկայացրեց Վարդանյանը։
Արտակարգ իրավիճակների նոր նախարար Անդրանիկ Փիլոյանին նա չի ճանաչում, սակայն «ամոթալի պարտության հերոս գեներալ» խոսքերն ամեն ինչ ասում են։
Աղվան Վարդանյանը խոսեց նաև Կոտայքի նոր մարզպետ Մեսրոպ Մեսրոպյանի մասին, ով, ըստ Վարդանյանի, Սասուն Միքայելյանի քենակալն է կամ աներձագը։
«Այս բոլոր նշանակվածները «բեսպիլոտնիկներ» են, մարդ չկա մեջը, բայց ավերներ կարող են գործել», - նշեց Աղվան Վարդանյանը։

Это «беспилотники», где нет людей, но могут причинить разрушения – Агван Варданян о новых назначениях
01/12/2020 15:47
У этой национальной, государственной трагедии есть одно имя – Никол, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами политический деятель, бывший член АРФ «Дашнакцутюн» Агван Варданян.
Говоря о кадровых перестановках, Агван Варданян отметил, что премьер-министр назначает новых министров и «кто-то еще подписывает эти указы».
«Этот кто-то – человек, также требовавший отставки правительства, просто абсурд», - сказал Агван Варданян.
Он отметил, что министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян долгие годы был сторонником АНК и его идолом был Левон Тер-Петросян, а после этого и сейчас стал Никол Пашинян.
«Я не представляю министра образования идолопоклонника», - сказал политический деятель, отметив:
«Министерство обороны: самый древний, самый бесхребетный, носовой платок Андраника Кочаряна Вагаршак Арутюнян, который никогда не был на передовой, был экспертом Андраника Кочаряна в комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны. Того Андо Кочаряна, который по словам бывшего начальника Генштаба ВС, только вредил Вооруженным силам, мешал поставкам. Не уверен, что Вагаршак Арутюнян отличает запах пороха от запаха сауны».
Обратившись к министру экономики Вагану Керобяну, основателю компании Menu.am, Агван Варданян сказал, что последний обанкротил бывшие и нынешние бизнесы.
«Знайте, что он собирается войти на азербайджанский рынок, турецкий рынок. Хочу подсказать кое-что, есть такой сайт Shirim.am, пусть найдут директора этого сайта и назначат министром телекоммуникации – связь с потусторонним миром», - сказал он.
Агван Варданян коснулся также министра иностранных дел Ар Айвазяна.
«Он далек на мили от переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта, сейчас занимается организацией звонков супруге Никола», - сказал Агван Варданян.
Он отметил, что не знает главу МЧС Андраника Пилояна, однако уже слова «генерал герой позорного поражения» все говорят.
Агван Варданян обратился также к назначению губернатором Котайкской области Месропа Месропяна, который приходится свояком или шурином Сасуну Микаеляну.
«Все эти назначенные – "беспилотники", где нет людей, но они могут причинить разрушения», - отметил Агван Варданян.