Վաղը կհայտարարվի երկրի ղեկավարի թեկնածուի անունը. Արծվիկ Մինասյան
Որոշիչ հանրահավաքի մասին վաղը հայտարարություն կլինի, այսօր Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով հավաք-երթի ընթացքում ասաց ՀՅԴ ներկայացուցիչ Արծվիկ Մինասյանը։
«Չեմ ուզում փակագծերը բացել, բայց թող ժողովուրդն իմանա, որ այն սպասելիքները, որոնք արտաբերվել էին այս ընթացքում՝ ապագա զարգացումների հետ կապված, նոր ձևավորվելիք անցումային կառավարության մասին, վաղը հայտարարության տեսքով կներկայացվեն և առաջին օրերին մեծ հանրահավաք կլինի», - ասաց Մինասյանը։
Հարցին՝ երկրի ղեկավարի թեկնածուի կամ թեկնածուների մասին ևս հայտարարվելո՞ւ է, Արծվիկ Մինասյանը պատասխանեց.

ARF-D representative – name of candidate of country’s leader to be announced tomorrow
A statement will be made tomorrow about the resolute rally, ARF-D representative Artsvik Minasyan said at the March of Dignity today in Armenia’s capital Yerevan.
“I do not want to open brackets, but let the people know that the expectations voiced during this period regarding the future developments, about the to-be formed transitional government will be presented tomorrow in a form of a statement and in the upcoming days a big rally will be conducted,” he said.
Asked whether they will announce about a candidate to head the country or candidates, Minasyan said, “Yes, surely. Tomorrow.”