«Ժողովուրդ». Երևանում առաջիկայում հանրահավաքներ չեն լինի. այլ մարտավարութուն է որդեգրվել
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Երևանում առաջիկայում հանրահավաքներ չեն լինի: 16 կուսակցություններն այս ընթացքում այլ մարտավարութուն են որդեգրել և հանրահավաքներ անելու փոխարեն մասնավոր հանդիպումներ են ունենում, ակտիվ են լրատվամիջոցներով, ինչպես նաև փոքրաթիվ կազմերով ճանապարհներ են փակում, որն էլ հանդիպում է ոստիկանների միջամտությանը:
Հիշեցնենք, որ 16 կուսակցությունների հավաքները մեկնարկեցին նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո, երբ ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարները համատեղ հայտարարություն էին տարածել, որը ենթադրում էր հայկական կողմից տարածքների վերադարձ Ադրբեջանին: Հենց այդ հանգամանքն էր առաջացրել քաղաքական ուժերի վրդովմունքը, և համատեղ սկսել էին հանրահավաքներ անցկացնել, որը, սակայն, կարճ կյանք ունեցավ:
Նոյեմբերի 28-ին էլ առաջին հանրահավաքն իրականացրին մտավորականները, որոնք մինչև երեկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրների՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի դեսպանատներ են այցելել և նամակներ հանձնել: Նրանց պահանջը գերիների վերադարձն էր Հայաստանին: Սակայն նրանք ևս երեկ հայտարարեցին, թե դադարեցնում են հավաքները և կաշխատեն այլ ֆորմատով: Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ հանրահավաքային պայքարն ավարտված է. առաջիկայում թերևս այլ քայլեր կլինեն։

«Жоховурд»: В ближайшее время в Ереване не будет митингов, выбрана другая тактика
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в ближайшее время в Ереване не будет митингов. 16 партий решили за это время придерживаться другой тактики и проводят вместо митингов частные встречи, проявляют активность в СМИ, а также малочисленными группами перекрывают дороги, которые сопровождаются вмешательством полицейских.
Напомним, митинги 16 партий начались после заявления 9 ноября, когда главы Армении, России и Азербайджана распространили заявление, предусматривающее возвращение армянской стороной территорий Азербайджану. Именно это обстоятельство вызвало возмущение политических сил и они начали проводить совместные митинги, которые, однако, продолжались недолго.
28 ноября первую акцию провели представители интеллигенции, которые до вчерашнего дня посетили посольства трех стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции – и передали письма. Они требуют возвращения военнопленных в Армению. Однако вчера они также заявили о том, что прекращают акции и продолжат работать в другом формате. Таким образом, можем констатировать, что митинговая борьба завершена, и в ближайшее время, пожалуй, будут предприняты другие шаги.