«Հրապարակ». Սամվել Բաբայանի «Միասնական հայրենիքը» չի ընդունում Արայիկ Հարությունյանի առաջարկած բանաձևը
03/12/2020 09:43
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Թեև Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի՝ ազգային համաձայնության իշխանություն ձևավորելու կոչից հետո տարբեր ճամբարներից մարդիկ պաշտոններ են ստանում, և անգամ ԼՀԿ նախկին անդամ Մանե Թանդիլյանը սոցապնախարար նշանակվեց, սակայն համաձայնության կառավարություն, դժվար թե, ձևավորվի։
Բանն այն է, որ խորհրդարանի՝ մեծությամբ երրորդ ուժը՝ Արցախի հերոս, ԱԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի «Միասնական հայրենիքը», չի ընդունում Հարությունյանի առաջարկած բանաձևը: Երեկ Բաբայանի կուսակիցը մեզ ասաց, որ իրենց խմբակցությունը շուտով իրավիճակից դուրս գալու ճանապարհային քարտեզ կհրապարակի, որը կմատնանշի պետության առջև ծառացած խնդիրները, դրանց լուծման ուղիները և ժամկետները:
Նա ասաց, որ այսօր Արցախում նախարարներ, վարչակազմ ունենալը զավեշտալի է, հարկավոր է փրկության շտաբ ստեղծել, որտեղ ներգրավված կլինեն խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչները և որոնք կստանձնեն երկրի համատեղ կառավարումը: Ակնհայտ է, որ Վիտալի Բալասանյանի՝ առաջին պլան մղվելը Բաբայանի թիմում ծանր են տանում»։

«Грапарак»: Возглавляемая Самвелом Бабаяном партия «Единая Родина» выступает против предложенной Арутюняном формулы
03/12/2020 11:27
Несмотря на то, что после призыва президента Арцаха Араика Арутюняна к формированию власти национального согласия люди из разных лагерей получают должности, даже член партии «Светлая Армения» Мане Тандилян назначена министром министра социальных и жилищных вопросов, однако правительство согласия вряд ли будет сформировано, пишет газета «Грапарак».
«Дело в том, что вторая по величине парламентская фракция героя Арцаха, бывшего секретаря Совета безопасности Самвела Бабаяна «Единая Родина» выступает против предложенной Арутюняном формулы. Вчера член команды Бабаяна сказал нам, что их фракция вскоре опубликует дорожную карту по выходу из ситуации, в которой будут указаны все вставшие перед государством проблемы, пути и сроки их решения.
Он отметил, что иметь сегодня министров, администрацию – просто смешно, нужно создать штаб спасения, в который будут вовлечены представители парламентских и внепарламентских сил и возьмут на себя совместное управление страной. Очевидно, что выдвижение Виталия Баласаняна на первый план тяжело воспринимают в команде Бабаяна», - пишет газета.