ԵԱՀԿ նախագահը հայտարարել է միջազգային այս կառույցում խորացող ճգնաժամի մասին
Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) խորը ճգնաժամի մեջ է: Նման դիրքորոշումը հինգշաբթի հայտնել է կառույցի ներկայիս նախագահ, Ալբանիայի վարչապետ, Արտաքին գործերի և եվրոպական նախարար Էդի Ռաման՝ կազմակերպության 57 անդամ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի 27-րդ նիստի բացմանը:
«Մենք ճգնաժամի մեջ ենք, որը միայն խորանում է», - ասել է Ռաման:
«Տխուր իրավիճակի պատճառը ԵԱՀԿ մասնակից 57 պետություններն են»:
Նրա խոսքով՝ ժողովրդավարական Եվրոպայի ընդհանուր տեսլականը նահանջում է, և ԵԱՀԿ սկզբունքները չեն հարգվում:
«Այս ամենը պետք է մտահոգի մեզ», - ավելացրել է Ռաման:
«Համագործակցության ամրապնդման վերաբերյալ նախորդ նախագահությունների կոչերն ըմբռնումով չեն ընդունվել: Ես պետք է ասեմ՝ կա՛մ դուք հավատարիմ եք այդ կազմակերպությանը, կա՛մ ոչ», - ասել է նա:
«Մեր կազմակերպությունը չի կարող գործել սառը պատերազմի կեցվածքով: Դրանից պետք է հրաժարվել», - նշել է Ռաման:
ԵԱՀԿ նախագահը նաև հույս է հայտնել, որ կազմակերպությունը կարող է դիմակայել ժամանակակից մարտահրավերներին:
«Տարին չափազանց դժվար էր ԵԱՀԿ-ի համար: COVID-19 համաճարակի աննախադեպ հետևանքներն ազդել են մեր կյանքի բոլոր ոլորտների վրա», - ընդգծել է նա:

Председатель ОБСЕ заявил об усугубляющемся кризисе этой международной структуры
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) переживает глубокий кризис. Такую позицию изложил в четверг действующий председатель этой международной структуры, премьер-министр Албании, министр иностранных дел и по делам Европы Эди Рама, открывая 27-е заседание Совета министров иностранных дел 57 стран - членов организации.
«Мы находимся в кризисе, и он только усугубляется, - констатировал Рама. - Печальная ситуация вызвана 57 государствами - участниками ОБСЕ».
По его словам, общее видение демократической Европы отдаляется, а принципы ОБСЕ не соблюдаются. «Все это должно нас беспокоить», - добавил Рама.
«Призывы предыдущих председательств в направлении укрепления сотрудничества не были встречены с пониманием. Я вынужден сказать: либо вы привержены организации, либо нет», - отметил он.
«Наша организация не может работать с настроем времен холодной войны. От него нужно отказаться», - указал Рама. Председатель ОБСЕ также выразил надежду, что организация может противостоять современным вызовам.
«Год выдался чрезвычайно трудным для ОБСЕ. Беспрецедентные последствия пандемии COVID-19 затронули все сферы нашей жизни», - подчеркнул он.