GPS-ով սահման գծելը պետական հանցագործություն է. Արթուր Վանեցյան
«Կապիտուլյացիայի փաստաթուղթը ստորագրած մարդը չի կարող հակադարձել իրեն հաղթած երկրի ղեկավարին»,- «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը` հավելելով, որ ադրբեջանական ԶՈՒ ներկայացուցիչները մտնում են հայկական բնակավայրեր, առևանգում քաղաքացիներին, ծեծում, խոշտանգում, իսկ պաշտոնական Երևանը չի արձագանքում։ Ալիևը ցինիկ արտահայտություններ է անում ու Փաշինյանը անպատասխան է թողնում։
«Կամ նրա մեջ կա պարտվողի բարդույթ և նա չի կարողանում անցնել դա և պատասխանել, կամ կա ինչ -որ պայմանավորվածություն՝ ինչ որ բանի դիմաց՝ լռելու և հանձնելու մեր հայրենիքը հակառակորդին», - ասել է նա:
Թե ո՞րն է իրականությունը, պետք է պարզի արդար քննությունը և տրվի հստակ պատասխաններ։
«Մենք այսօր ունենք շուրջ 500 կմ բաց սահման։ Հարավային հատվածը՝ Ֆիզուլի, Ջաբրայիլ, Զանգիլան, Քարվաճառ՝ Սյունիքի մարզը ամբողջությամբ մնացել է անպաշտպան։ Այսօր ստրատեգիական բարձունքներ ենք զիջում՝ առանց մի կրակոցի, տրվում է նահանջի հրաման և ադրբեջանական զինուժը տեղակայվում է Գեղարքունիքի մարզի սահմաններին։ Նույնը Լաչինի մասին է խոսքը։ Այսինքն, պետություն, որ կզբաղվի անվտանգությամբ՝ չկա», - ասել է Վանեցյանը:
Ըստ Վանեցյանի՝ սահմանամերձ նոր բնակավայրերից դուրս գտնվող մարդիկ չեն գիտակցում, որ թշնամին հասել է մեր տուն և րոպե առաջ պետք է անվտանգային միջոցառումներ իրականացվեն, որպեսզի ապահովվի ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությունն և ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը։
Իսկ ի՞նչ է նշանակում GPS-ով սահման գծել, Վանեցյանն ասաց՝ դա պետական հանցագործություն է։
«Սահման գծելու հստակ մեխանիզմներ կան և դա ողջ աշխարհում օգտագործվող մեխանիզմներ են։ Կան քարտեզներ, կան դեմարկացիայի միջոցառումներ, որտեղ մարդիկ գնում և կոնկրետ չափագրում են իրականացնում՝ գծելով պետական սահմանը։ Դա անգրագիտություն է։ Դրա համար եմ ասում՝ Փաշինյանը պայմանավորվա՞ծ է անում, պարտավորություննե՞ր ունի, թե՞ ուղղակի անխելք է», - ասել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահը:
Ըստ Արթուր Վանեցյանի՝ ՀՀ-ում խորը ճգնաժամ է բոլոր առումներով, իսկ ճգնաժամի հաղթահարման միակ ելքը՝ արագ և անցնցում կառավարության փոփոխությունն է։ Օր առաջ պետք է իրականացվի Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումն իշխանությունից, ձևավորվի թիմ, որ կկարողանա դժվար իրավիճակից երկիրը դուրս բերել։
«Դե ֆակտո ես համարում եմ՝ Փաշինյանն այլևս չկա որպես վարչապետ և առհասարակ նա քաղաքական դիակ է։ Երկրորդ հարցը, որ նա այնքան անթասիբ և աներես մարդ է, որ բոլոր ճանապարհներով փորձում է կառչած մնալ աթոռից և ամեն ինչ անում է իշխանությունը պահելու համար, բայց հասարակության լայն շերտերում կա հստակ պահանջ, որ Փաշինյանը պետք է գնա», - ասել է Արթուր Վանեցյանը։
Ըստ «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավարի, գնահատականը, որն այսօր կա որոշ շրջանակներում, հիմնված է ֆեյսբուքյան տիրույթի ուսումնասիրությունների վրա, իսկ ֆեյսբուքյան տիրույթում Նիկոլ Փաշինյանը՝ լինելով բարձր որակի մանիպուլյատոր, կարողանում է իր կողմից ղեկավարվող մեծ ֆեյքային բանակներն ուղղորդել և մարդկանց մեջ ձևավորել մի իրավիճակ, որ ինքը դեռևս ունի հանրային ընկալում կամ աջակցություն։
«Փաշինյանը ունի հանրային ընկալում բացառապես ֆեյսբուքյան տիրույթում գործող ֆեյքերի շրջանում։ Նրա միակ հենարանը մնացել է այդ ֆաբրիկաները»,- ասաց Արթուր Վանեցյանը։

Артур Ванецян: Демаркация границ с использованием GPS – государственное преступление
«Человек, подписавший акт о капитуляции, не может прекословить руководителю страны, которая одержала над ним победу», - заявил в эфире Pastinfo TV председатель партии «Родина», бывший директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян, добавив, что представители ВС Азербайджана заходят в армянские населенные пункты, похищают, избивают и пытают людей, а официальный Ереван не отвечает. Пашинян оставляет без ответа циничные заявления Алиева.
«Либо у него есть комплекс проигравшего, и он не может преодолеть его и ответить, либо есть какая-то договоренность – молчать взамен чего-то и сдавать нашу Родину», - сказал Артур Ванецян.
Справедливое расследование должно выяснить всю правду и дать четкие ответы.
«Сегодня около 500 км нашей границы открыты. На южном участке – Физули, Джебраил, Зангилан, Карвачар – Сюникская область осталась полностью незащищенной. Мы сегодня уступаем стратегические высоты – без единого выстрела. Дается приказ об отступлении и азербайджанские войска размещаются на границах с Гегаркуникской областью. Речь касается того же Лачина. То есть, нет государства, чтобы заняться безопасностью», - сказал Артур Ванецян.
По его словам, люди, которые находятся за пределами новых приграничных районов, просто не осознают, что враг рядом с нашим домом и необходимо как можно раньше реализовать меры безопасности, чтобы обеспечить безопасность граждан Армении и территориальную целостность Армении.
На вопрос, а что значит демаркация границ с использованием специальных средств (GPS), Артур Ванецян ответил, что это государственное преступление.
«Есть четкие механизмы разграничения границ и это механизмы, которые используются во всем мире. Есть карты, есть демаркационные мероприятия, когда люди идут и выполняют конкретные измерения, проводят государственную границу. Это безграмотность. Вот поэтому я говорю: Пашинян делает это по договоренности с Алиевым, у него есть обязательства перед ним или он просто невменяем, глуп», - сказал председатель партии «Родина».
По словам Артура Ванецяна, Армения во всех смыслах находится в глубоком кризисе, а единственный путь преодоления кризиса – быстрая смена правительства, без потрясений. Пашиняна должен быть отстранен от власти днем раньше. Должна быть сформирована новая команда, которая сможет вывести страну из этой сложной ситуации.
«Нужно смотреть на это с двух точек зрения. Де-факто я считаю, что Пашинян, как премьер-министр, уже не существует, он просто политический труп. Во втором случае, он настолько бессовестный и нахальный, что всеми способами пытается вцепиться в свое кресло и сделать все возможное, чтобы сохранить власть. Но в широких кругах общества сформировалось четкое требование, что Пашинян должен уйти», - сказал Артур Ванецян.
По словам председателя партии «Родина», существующая сегодня в некоторых кругах оценка основана только на исследовании фейсбуковского сегмента, а в Facebook Николу Пашиняну, как манипулятору высокого уровня, удается направлять руководимые им крупные армии фейков и сформировать у людей представление, будто он все еще пользуется поддержкой общества.
«Пашинян воспринимается только действующими в сегменте Facebook фейками. Его единственным опорой остаются эти фабрики фейков», - сказал Артур Ванецян.