ԱՄՆ-ն և Իսրայելը պատրաստվում են հարվածել Իրանին
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Իսրայելի Պաշտպանության բանակի բարձրաստիճան սպաները «համակարգող բանակցություններ» են վարել ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM, որը ներառում է Մերձավոր Արևելքը) իրենց գործընկերների հետ՝ ամրապնդելու երկու երկրների միջև ռազմական համագործակցությունը «տարածաշրջանում իրանական հավանական վրեժի դեմ»:
Թեհրանի պաշտոնյաները նախորդ ուրբաթից սպառնացել են պատասխանել միջուկային գիտնական Մոհսեն Ֆահրիզադեի սպանությանը: Իրանը հրապարակավ մեղադրել է Իսրայելին Իսլամական Հանրապետության առաջատար միջուկային փորձագետին ֆիզիկապես վերացնելու գործողություն իրականացնելու համար, գրում է «Breaking Defense»-ը (BD):
Ըստ աղբյուրի՝ Իսրայելի Պաշտպանության ուժերը (ՑԱԽԱԼ) բերվել են պատրաստության ամենաբարձր աստիճանի, մասնավորապես՝ հետ մղելու «Լիբանանում Իրանի կողմից աջակցվող «Հեզբոլլահ»-ի և Եմենի ապստամբների մոտ գտնվող 140,000 հրթիռներից մի քանիսը»:
ՑԱԽԱԼ-ը չի բացահայտում պատերազմի նախապատրաստման մանրամասները, սակայն դրա հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերը բոլոր երեք մակարդակներում՝ մարտավարական, գործառնական և հեռահար, բարձր պատրաստվածության փուլում են:

США и Израиль готовятся к ударам Ирана: от Йемена и Ирака до Ливана
В последние несколько дней старшие офицеры Армии обороны Израиля провели «координационные переговоры» с коллегами в Центральном командовании ВС США (CENTCOM, в зону ответственности входит Ближний Восток), чтобы укрепить сотрудничество между вооружёнными силами двух стран «против возможной мести Ирана в регионе».
Официальные лица в Тегеране с прошлой пятницы угрожают отреагировать на убийство учёного-ядерщика Мохсена Фахризаде. Иран публично обвинил Израиль в проведении операции по физическому устранению ведущего специалиста Исламской Республики в сфере ядерных разработок, пишет интернет-издание Breaking Defense (BD).
По его данным, Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) достигла высшей степени готовности, в частности, для отражения «некоторых из 140 000 ракет, которыми располагают поддерживаемое Ираном движение «Хизбалла» в Ливане и йеменские повстанцы — хуситы».
ЦАХАЛ не раскрывает подробностей подготовки к войне, но его системы противоракетной обороны на всех трёх уровнях — тактическом, оперативном и большой дальности — находятся в состоянии повышенной готовности.