Գագիկ Ծառուկյանին Ազատության հրապարակում կայանալիք հանրահավաքից ընդամենը 30 րոպե առաջ՝ ոչ աշխատանքային օրով հրավիրել են ԱԱԾ. Փաստաբան
Գագիկ Ծառուկյանին Ազատության հրապարակում կայանալիք հանրահավաքից ընդամենը 30 րոպե առաջ՝ ոչ աշխատանքային օրով հրավիրել են ԱԱԾ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է փաստաբան Էմին Խաչատրյանը:
Նրա համոզմամբ՝ դա ընդամենը մեկ նպատակ ունի՝ Ծառուկյանին զրկել հանրահավաքին մասնակցելու և հայ ժողովրդին իր խոսքն ուղղելու հնարավորությունից:
«Քաղաքական հետապնդումների և իրականությունից կտրված լինելու ևս մեկ ցայտուն փաստ...
Տեղեկացնում եմ, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտը հավատարիմ մնալով իր կողմից ձևավորած արատավոր ավանդույթին ևս մեկ ծանուցագիր է ուղղարկել ՀՀ Աժ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին 05.12.2020թ. ժամը 14:30-ին լրացուցիչ հարցաքննության հրավիրելու վերաբերյալ: Նույն օրը ժամը 15:00-ին Ազատության հրապարակում կայանալիք հանրահավաքից ընդամենը 30 րոպե առաջ՝ ոչ աշխատանքային օրով Գագիկ Ծառուկյանին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ հրավիրելն իմ համոզմամբ ունի ընդամենը մեկ նպատակ. Զրկել վերջինիս Ազատության հրապարակում կայանալիք հանրահավաքին մասնակցելու և հայ ժողովրդին իր խոսքն ուղղելու հնարավորությունից: Գագիկ Ծառուկյանը և իր պաշտպանական թիմը բազմիցս նշելեն, որ վերջին վեց ամիսների ընթացքում տեղի ունեցող գործողությունները բացառապես քաղաքական հետապնդման դրսևորումներ են, ինչի ցայտուն և վառ դրսևորումներից մեկն էլ հերթական ծանուցագիրն է...
Ի դեպ, ՀՀ իշխանություններն իրականությունից այնքան են կտրվել, որ մեր հայրենիքի դեմ ծառացած օրհասական խնդիրները լուծելու փոխարեն, օրուգիշեր զբաղված են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, խորհրդարանական ընդդիմադիր ամենամեծ ուժի ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական մանդատից զրկելու անհիմն և կեղծ օրակարգով… Ինչ խոսք, ցավալի է…»,- գրել է փաստաբանը:
Նա հատկանշական է համարում, որ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին միշտ տարբեր քրեական գործերով հարցաքննելու անհրաժեշտություն է առաջանում հատկապես կայանալիք հանրահավաքներից ընդամենը րոպեներ առաջ.
«Ես արդեն վաղուց չեմ հավատում նման զուգադիպություններին, իսկ հետևությունները թողնում եմ մեր հասարակության խելամիտ և օբյեկտիվ հատվածին»:

Гагик Царукян вызван в СНБ в нерабочий день, за 30 минут до начала митинга на площади Свободы – адвокат
04/12/2020 16:26
Гагик Царукян вызван в Службу национальной безопасности в нерабочий день, за 30 минут до начала митинга на площади Свободы. Об этом сообщил на своей странице в Facebook адвокат Эмин Хачатрян.
По его убеждению, это преследует только одну цель – лишить Царукяна возможности участвовать в митинге и обратиться к армянскому народу.
«Еще один явный факт политического преследования и отрыва от реальности…
Информирую о том, что Следственный департамент СНБ Армении, оставаясь верным сформированной им же порочной традиции, направил еще одно уведомление депутату парламента Армении Гагику Царукяну о приглашении на дополнительный допрос 5 декабря в 14:30. Приглашение Гагика Царукяна в Следственный департамент СНБ в тот же день в 15:00, за 30 минут до предусмотренного на площади Свободы митинга, в нерабочий день, по моему убеждению, преследует всего лишь одну цель – лишить последнего возможности участвовать в митинге на площади Свободы и обратиться к армянскому народу. Гагик Царукян и его команда адвокатов неоднократно отмечали, что все предпринимаемые в течение последних шести месяцев действия являются исключительно проявлениями политических преследований и очередное уведомление – одно из самых ярких проявлений этого.
Кстати, власти Армении настолько оторваны от реальности, что вместо решения вставших перед нашей Родиной судьбоносных проблем, днем и ночью заняты безосновательной и ложной повесткой лишения депутатского мандата Гагика Царукяна – руководителя самой большой оппозиционной силы парламента», - написал адвокат.
Он считает примечательным, что необходимость в допросе депутата Национального Собрания Армении Гагика Царукяна по разным уголовным делам возникает особо за несколько минут до митингов:
«Я давно уже не верю в подобные совпадения и оставляю выводы на усмотрение разумной и объективной части нашего общества»