Շոյգուն նշել է Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պրոֆեսիոնալիզմը
Ռուս խաղաղապահներն ամեն ինչ անում են, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղություն պահպանվի, նրանց ջանքերի շնորհիվ ավելի քան 30 հազար բնակիչ արդեն վերադարձել է Ստեփանակերտ: Այս մասին կոնֆերանսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն:
«Հակամարտության գոտի ռուս խաղաղապահների ներգրավումը նպաստել է տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանը։ Ստորագրված եռակողմ հրադադարի պայմանները հարգվում են: Ես կցանկանայի նշել, որ մեր զինծառայողները գործում են պրոֆեսիոնալ և ամեն ինչ անում են տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանելու համար», - ասել է նախարարը:
Նա նշել է, որ խաղաղապահների օգնությամբ զոհվածների դիերը շարունակում են փոխանակվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև:
«Ապահովված է ավելի քան 30 հազար փախստականի վերադարձը», - ավելացրել է Շոյգուն:
Ռուսաստանի զինված անձնակազմը տարածքը և հանրային ճանապարհները մաքրվում է նաև պայթյունավտանգ առարկաներից:
«Մաքրվել է 50 հա տարածք և ավելի քան 17 կիլոմետր ճանապարհահատված: Վնասազերծվել է ավելի քան հազար պայթյունավտանգ առարկա: Մաքրվել են Լաչինի միջանցքը և Ստեփանակերտ տանող ճանապարհի 28 կմ հատվածը: Դրա երկայնքով վերականգնվել է քաղաքացիական մեքենաների տեղաշարժը», - նշել է Պաշտպանության նախարարության ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ միջանցքի երկայնքով ռուս խաղաղապահները 3500 մեքենա են ուղեկցել: Բացի այդ, ավարտվել է Արևելյան ռազմական օկրուգի բժշկական ջոկատի՝ ժամանակակից սարքավորումներով և գործող ստորաբաժանումներով հագեցվածությունը, դրա մասնագետները սկսել են բժշկական օգնություն տրամադրել անձնակազմին և տեղի բնակչությանը:
«Փոխգործակցություն է հաստատվել Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հետ», - ավելացրել է նախարարը:

Шойгу отметил профессионализм российских миротворцев в Карабахе
Российские миротворцы делают все возможное, чтобы сохранить мир в Нагорном Карабахе, благодаря их усилиям в Степанакерт уже вернулись свыше 30 тыс. жителей. Об этом сообщил министр обороны РФ генерал армии Сергей Шойгу на селекторном совещании.
«Введение в зону конфликта российских миротворцев позволило нормализовать обстановку в регионе. Условия подписанного трехстороннего заявления о прекращении огня соблюдаются. <...> Отмечу, что наши военнослужащие действуют профессионально и делают все, чтобы в регионе сохранялся мир», - сказал министр.
Он рассказал, что при содействии миротворцев продолжается обмен между Арменией и Азербайджаном телами погибших. «Обеспечено возвращение более 30 тыс. беженцев», - добавил Шойгу.
Российские военнослужащие также освобождают от взрывоопасных предметов местность и дороги общего пользования. «Очищено 50 гектаров территории и свыше 17 километров дорожного полотна. Обезврежено более 1 тыс. взрывоопасных предметов. Разминированы Лачинский коридор и участок трассы до Степанакерта протяженностью 28 км. По нему восстановлено движение гражданского автотранспорта», - перечислил глава Минобороны.
По его словам, по коридору российские миротворцы сопроводили 3,5 тыс. автомобилей. Кроме того, завершено развертывание медицинского отряда Восточного военного округа, оснащенного современным оборудованием и операционными блоками, его специалисты приступили к оказанию медицинской помощи личному составу и местному населению.
«Налажено взаимодействие с руководством Нагорного Карабаха, представителями Международного комитета Красного Креста и Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев», - добавил министр.