Ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ գերությունից ազատվել է Ադրբեջանում գտնվող երկու քաղաքացիական անձ
Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահ ուժերի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովի վարած բանակցությունների արդյունքում հնարավոր է դարձել Ադրբեջանից վերադարձնել գերեվարված երկու քաղաքացիական անձի։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ռուս խաղաղապահների ռուսական խաղաղապահ ուժերի տելեգրամ ալիքը:
«Արցախում գերեվարված և անհետ կորած անձանց համար բացված «թեժ գծի» (+3-744-794-61-94) հեռախոսահամարին տեղեկություն էր ստացվել, որ նոյեմբերի 30-ին անհետացել են Ասկերանի շրջանի Խրամորտ գյուղի բնակիչներ Համբարձումյան Ադեմնիկը և Խաչատուրյան Ռամիդը։
Ռուսական կողմի խնդրանքով Ադրբեջանի ներկայացուցիչները հայտնել էին, որ վերոհիշյալ անձինք բերման էին ենթարկվել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից վերահսկվող տարածքում և տեղափոխվել Բաքու։
Ռուսական զորամիավորման հրամանատարը բանակցություններ է վարել ադրբեջանական կողմի հետ, որի ընթացքում հաջողվել է հասնել այդ քաղաքացիների ազատմանը։ Այսօր Համբարձումյան Ադեմնիկը և Խաչատուրյան Ռամիդը տեղափոխվել են Երևան և հանձնվել Հայաստանի սահմանապահ ծառայությանը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության մեջ նշված է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայումից հետո կազմակերպվել են Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի անհետ կորած խաղաղ բնակիչների և զինծառայողների որոնման և փոխանակման աշխատանքներ: Այդ խնդրի լուծումը գտնվում է հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի անմիջական վերահսկողության տակ:

При посредничестве российских миротворцев из Азербайджана возвращены двое гражданских лиц
В результате переговоров, проведенных командующим российскими миротворческими силами, дислоцированными в Нагорном Карабахе, Рустамом Мурадовым, из Азербайджана удалось вернуть двух пленных мирных жителей. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил телеграм-канал российских миротворцев.
«На телефонный номер горячей линии  + 3-744-794-61-94, открытой для получения сведений о пленных и пропавших без вести в Арцахе, поступили сообщения о том, что 30 ноября пропали жители села Храморт Аскеранского района Амбарцумян Адемник и Хачатурян Рамид.
По запросу российской стороны представители Азербайджана заявили, что вышеупомянутые лица были задержаны на территории, контролируемой вооруженными силами Азербайджана, и перевезены в Баку.
Командир российского соединения провел переговоры с азербайджанской стороной, в ходе которых удалось добиться освобождения этих граждан. Сегодня Амбарцумян Адемник и Хачатурян Рамид перевезены в Ереван и переданы пограничной службе Армении», - говорится в сообщении телеграм-канала.