Ռուսաստանի և Ղարաբաղի միջև շուտով չվերթներ կսկսվեն. Աղբյուր
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ռուսաստանի իշխանությունները քննարկում են օդային հաղորդակցության բացման հարցը. դեկտեմբերին Ռուսաստանից առաջին թռիչքները կարող են վայրէջք կատարել Ստեփանակերտի օդանավակայանում:
«Հիմա երկու կողմերն էլ` մերն ու ռուսականը, ջանքեր են գործադրում դա իրագործելու համար», - ասել է Ռիա Նովոստի գործակալության զրուցակիցը:
Նա հավելել է, որ օդային նավահանգիստը սպասարկելու է նաև ուղևորատար չվերթներ, որոնք, ինչպես սպասվում է, ԼՂՀ կժամանեն ոչ միայն Մոսկվայից, այլև՝ Ռուսաստանի մարզերից:
Մեկ այլ աղբյուր հաստատել է այս ծրագրերի հավաստիությունը: Ըստ նրա, «հավանաբար այս ամսվա վերջին մենք ականատես կլինենք, թե ինչպես են առաջին ռուսական ինքնաթիռները վայրէջք կատարելու Լեռնային Ղարաբաղում»:

Источник сообщил о скором открытии рейсов между Россией и Карабахом
Власти непризнанной Нагорно-Карабахской республики и России обсуждают вопрос об открытии воздушного сообщения, первые рейсы из РФ могут приземлиться в аэропорту Степанакерта уже в декабре, рассказал РИА Новости источник в администрации НКР.
«Сейчас обе стороны - наша и российская - прилагают усилия к тому, чтобы это случилось», - сказал собеседник агентства, отвечая на вопрос о возможности возобновления работы в Степанакерте уже до конца года.
Он добавил, что воздушная гавань будет обслуживать в том числе пассажирские рейсы, которые, как ожидается, будут прибывать в НКР не только из Москвы, но и из российских регионов.
Другой источник подтвердил достоверность этих планов. По его словам, «вероятно, уже до конца текущего месяца мы будем свидетелями тому, как первые российские самолеты приземлятся в Нагорном Карабахе».