Նոյեմբերի 9-ից հետո մեզ հաջողվել է դուրս բերել ավելի քան 600 մարմին. հարազատներին է հանձնվել 135 մարմին. ՀՀ վարչապետ
05/12/2020 10:45
Նոյեմբերի 9-ից հետո մեզ հաջողվել է դուրս բերել ավելի քան 600 մարմին, այս մասին ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ավելի քան 500 մարմին այս պահին ճանաչման փուլում է, մեծ հավանականությամբ, ցավոք սրտի, այս մարմիններն անհետ կորած համարվող մեր եղբայրների մարմիններն են», - ասաց նա։
Վարչապետն ասաց, որ մարմնից վերցվում է ԴՆԹ նմուշ, որը համեմատվում է հարազատներից վերցված նմուշի հետ։
Նիկոլ Փաշինյանը խոսքով՝ այս գործընթացը բավականին ժամանակատար է։
«Նոյեմբերի 9-ից այս կողմ նույնականացվել ու հարազատաներին է հանձնվել 135 մարմին, այս գործընթացը կշարունակվի», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց՝ կա անհետ կորածների ևս մեկ խումբ, որի մասին ինքն այս պահին չի ցանկանա բարձրաձայնել։
«Ուզում եմ ասել, որ նրանց հետ կապված կոնկրետ աշխատանք է տարվում, բայց որևէ կերպ հիմա այդ աշխատանքի մասին չեմ կարող խոսել», - ասաց Փաշինյանը։

After November 9 we succeeded to retrieve over 600 bodies, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the address to the people today.
“Over 500 bodies are in the process of identification. With more probability these bodies are the bodies of our brothers considered missing,” he said.
The PM said a DNA test is being made for their identification which though is a long lasting process.
“Since November 9, 135 bodies have been identified and handed to the relatives. The process will continue,” Pashinyan said.
He said there is a group of missing over who he would not like to speak about now.
“I want to say that concrete works are being carried out in connection with them, but I cannot talk about it now,” the PM stressed.