ՄԱԿ-ը կանխատեսել է մարդասիրական ամենածանր ճգնաժամը 2021 թվականին
2021 թ.-ին աշխարհը բախվելու է 75 տարվա ամենածանր մարդասիրական ճգնաժամին, հայտարարել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի տնօրեն Դեյվիդ Բիզլին՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի COVID-19 դեմ պայքարին նվիրված հատուկ նիստում:
Ըստ նրա՝ հաջորդ տարին «բառացիորեն աղետալի կլինի՝ ելնելով այն բանից, ինչ տեսնում ենք այս փուլում»:
Բիզլին նշել է, որ զինված բախումների պատճառով վերջին չորս տարում սովի եզրին գտնվող մարդկանց թիվը 80 միլիոնից հասել է 135 միլիոնի: Իսկ համաճարակի պատճառով նրանց թիվը հասել է 270 միլիոնի։
«Քանի որ մենք ծախսել ենք 19 տրիլիոն դոլար, այդ փողերը կարող են չլինել և չեն լինի, ամենայն հավանականությամբ, 2021 թվականին: Տնտեսական անկում կա և կարիքները կրկնապատկվել են», - բացատրել է Բիզլին:
Այնուամենայնիվ, եթե մեզ հաջողվի հավաքել անհրաժեշտ միջոցները, համաշխարհային հանրությունը կհաղթահարի մարդասիրական ճգնաժամը, ընդգծել է Բիզլին:

В ООН спрогнозировали тяжелейший гуманитарный кризис в 2021 году
В 2021 году мир рискует столкнуться с самым тяжелым за последние 75 лет гуманитарным кризисом, заявил директор Всемирной продовольственной программы (ВПП) ООН Дэвид Бизли на специальном заседании Генассамблеи Организации Объединенных Наций, посвященном борьбе с COVID-19.
По его словам, следующий год «будет буквально катастрофическим, исходя из того, что мы видим на данном этапе».
Бизли отметил, что из-за вооруженных конфликтов за последние четыре года количество людей, находящихся на грани голодной смерти, увеличилось с 80 до 135 миллионов. Но из-за пандемии их число выросло до 270 миллионов, добавил он.
«Поскольку мы потратили 19 триллионов долларов, этих денег может не быть и не будет, скорее всего, в 2021 году. Происходит экономический спад, и потребности увеличились вдвое», — пояснил Бизли.
Однако если удастся собрать необходимые средства, то мировое сообщество преодолеет гуманитарный кризис, подчеркнул Бизли.