Նոյեմբերի 9-ից հետո մեզ հաջողվել է դուրս բերել ավելի քան 600 մարմին. հարազատներին է հանձնվել 135 մարմին. ՀՀ վարչապետ
05/12/2020 10:45
Նոյեմբերի 9-ից հետո մեզ հաջողվել է դուրս բերել ավելի քան 600 մարմին, այս մասին ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ավելի քան 500 մարմին այս պահին ճանաչման փուլում է, մեծ հավանականությամբ, ցավոք սրտի, այս մարմիններն անհետ կորած համարվող մեր եղբայրների մարմիններն են», - ասաց նա։
Վարչապետն ասաց, որ մարմնից վերցվում է ԴՆԹ նմուշ, որը համեմատվում է հարազատներից վերցված նմուշի հետ։
Նիկոլ Փաշինյանը խոսքով՝ այս գործընթացը բավականին ժամանակատար է։
«Նոյեմբերի 9-ից այս կողմ նույնականացվել ու հարազատաներին է հանձնվել 135 մարմին, այս գործընթացը կշարունակվի», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց՝ կա անհետ կորածների ևս մեկ խումբ, որի մասին ինքն այս պահին չի ցանկանա բարձրաձայնել։
«Ուզում եմ ասել, որ նրանց հետ կապված կոնկրետ աշխատանք է տարվում, բայց որևէ կերպ հիմա այդ աշխատանքի մասին չեմ կարող խոսել», - ասաց Փաշինյանը։

После 9 ноября удалось вывести более 600 тел военных, 500 тел проходят процесс идентификации, 135 тел переданы родным - Пашинян
Процесс обмена военнопленными между армянской и азербайджанской сторонами должен проводиться по принципу «все на всех», заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире на своей странице в Facebook.
«Речь должна идти не только о лицах, оказавшихся в плену во время войны, но и до войны. Надо также создать механизмы, что если в будущем станут известны новые имена, то в их обмене не должно возникнуть проблем», - сказал Пашинян.
Он сообщил, что медленно, но ведется работа по поиску без вести пропавших лиц, осуществляется процесс идентификации тел на основе ДНТ тестов.
«После 9 ноября нам удалось вывести более 600 тел, а более 500 тел проходят процесс идентификации в Армении. По большой вероятности, это тела без вести пропавших лиц. После 9 ноября идентифицированы и переданы родным 135 тел», - сказал Пашинян.