Սյունիքի մարզի համայնքապետերը պահանջում են Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը
Սյունիքի մարզի համայնքների ղեկավարներն ու ավագանու անդամները հանդես են եկել կոչով՝ պահանջելով վարչապետի և կառավարության հրաժարականը։
Հայաստանն ու Արցախը կանգնած են արհավիրքի առաջ, երկիրն աղետի շեմին է, վտանգված է Սյունիքը։ Պատերազմի առաջին օրերից Սյունիքը միասնական կերպով արժանապատիվ կռիվ է տվել ինչպես ճակատում, այնպես էլ՝ թիկունքում։ Այսօր ևս բոլոր համայնքները լուծում են լրջագույն խնդիրներ, որոնց մասին խոսելու առիթներ դեռ կլինեն։ Սյունիքի համար ճակատագրական այս օրերին բազմաթիվ հարցեր շարունակում են մնալ անպատասխան և չլուծված։ Սահմանի հետ կապված մի շարք հարցեր վիճելի են, Սյունիքի փրկության համար վճռորոշ այս փուլում, երբ պետք է ճակատագրական որոշումներ կայացվեն, համայնքներն են շարունակում մնալ անվտանգությունը երաշխավորող հիմնական դերակատարները։
Մենք կորցրել ենք Արցախի զգալի մասը, ունենք հազարավոր զոհեր, անհետ կորածներ, տնտեսական ու հումանիտար բազում խնդիրներ, որոնց լուծման բեռը շարունակում է մնալ համայնքների ուսերին և իրականացվում է պատվով։ Այս ամենի համատեքստում, նույնիսկ ամենափոքր թվացող հարցերը չեն լուծվում պետական մակարդակում, քանի որ կառավարման ամբողջ համակարգն այս օրերին անգործության է մատնված։ Թշնամին հասել է Սյունիքի դարպասներին։ Այս պահին մեր գերխնդիրը Սյունիքի պաշտպանությունն է, բնակչության անվտանգության ապահովումը։
Յուրաքանչյուր րոպեն թանկ է և կարող է անդառնալի հետևանքներ ունենալ։ Ստեղծված իրավիճակում ամեն օր էլ ավելի ենք համոզվում, որ այս իշխանության հետ հնարավոր չէ չեզոքացնել մեզ սպառնացող աղետը, ուստի պահանջում ենք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և կառավարության հրաժարականը։ Սա քաղաքական շահարկումների խնդիր չէ, այլ հայրենիքի փրկության, Սյունիքի բնակչության անվտանգության ապահովման հարցն է։ Մենք հասկանում ենք, որ վաղը կարող է շատ ուշ լինել, ուստի այս փուլում կարող և նվիրյալ ուժեր են պետք, որոնք պետք է գործեն հանուն Սյունիքի փրկության, երկիրն աղետալի վիճակից հանելու տրամաբանությամբ։ Այսպիսով, պետք է բոլորս ոտքի կանգնենք և ոչ ասենք այս կործանարար իրավիճակին»։

Руководители общин Сюникской области требуют отставки Никола Пашиняна
Руководители городов и укрупненных общин Сюникской области, члены Совета старейшин выступили с призывом, требуя отставки премьер-министра и правительства.
Армения и Арцах – в бедствии, страна на грани катастрофы, Сюник находится под угрозой. С первых дней войны Сюник сплоченно и достойно воевал как на фронте, так и в тылу. Сегодня также все общины решают серьезнейшие проблемы, о которых еще будет повод поговорить. В эти судьбоносные для Сюника дни многочисленные вопросы продолжают оставаться без ответа и нерешенными. Есть ряд спорных вопросов, связанных с границами. На данном решающем для Сюника этапе, когда для спасения Сюника должны приниматься судьбоносные решения, общины продолжают играть роль основных гарантов безопасности.
Мы потеряли значительную часть Арцаха, есть тысячи жертв, без вести пропавших, многочисленные экономические и гуманитарные проблемы, решение которых продолжает оставаться на плечах общин и с честью выполняется. В контексте всего этого, на уровне правительства не решаются даже кажущиеся незначительными вопросы, поскольку вся система управления в эти дни предана бездействию. Враг дошел до ворот Сюника. Сейчас нашей сверхзадачей является защита Сюника, обеспечение безопасности населения.
Дорога каждая минута – последствия могут быть необратимыми. В создавшейся ситуации мы с каждым днем все больше убеждаемся, что с действующими властями невозможно нейтрализовать угрожающее нам бедствие, посему мы требуем отставки Никола Пашиняна и правительства. Это не вопрос политических спекуляций, а спасения Родины. Мы понимаем, что завтра может быть очень поздно, посему на данном этапе нужны способные и преданные силы, которые должны действовать во имя спасения Сюника, придерживаясь логики вывода страны из бедственного положения. Таким образом, мы все должны подняться на ноги и сказать нет этой гибельной ситуации».