Լավրովը հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասը վերածվում է կայունության տարածաշրջանի
Հարավային Կովկասը հակասությունների տարածաշրջանից վերածվում է կայունության տարածաշրջանի, Ռուսաստանն ամեն ինչ անելու է դա խթանելու համար, հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը:
«Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների կողմից ստորագրված համատեղ հայտարարությունը, որով դադարեցվում է պատերազմը և ապահովում պայմանավորվածությունները, որոնք թույլ են տալիս փախստականներին և ներքին տեղահանվածներին վերադառնալ իրենց օջախներ՝ ապահովել է պայմանավորվածությունները տնտեսությունը վերականգնելու, հումանիտար խնդիրները լուծելու համար», - հայտարարել է Լավրովը Մոսկվայում հայ գործընկերոջ հետ հանդիպմանը:
«Մենք պայմանավորվել ենք ապաբլոկավորել բոլոր հաղորդակցությունները՝ տնտեսական և տրանսպորտային: Այսպիսով, մենք իսկապես կարող ենք պայմաններ ստեղծել Հարավային Կովկասը հակասությունների տարածաշրջանից կայունության և բարգավաճման տարածաշրջանի վերափոխման համար՝ այնտեղ ապրող բոլոր ժողովուրդների շահերի համար: Մենք ամեն ինչ անելու ենք այս ուղղությամբ առաջընթացը խթանելու համար», - ասել է նա:

Лавров заявил, что Южный Кавказ превращается в регион стабильности
Южный Кавказ превращается из региона противоречий в регион стабильности, Россия будет всячески этому содействовать, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Совместное заявление, которое было подписано премьер-министром Армении и президентами Азербайджана и РФ 9 ноября, которое остановило войну и обеспечило договоренности, позволяющие беженцам и внутренне перемещенным лицам вернуться к своим очагам, обеспечило договоренности для восстановления экономики, решения гуманитарных проблем», - заявил Лавров на встрече с армянским коллегой в Москве.
«Договорились разблокировать все коммуникации – хозяйственные и транспортные. Тем самым мы можем реально создать условия для превращения Южного Кавказа из региона противоречий в регион стабильности и процветания в интересах всех живущих там народов. Мы будем всячески содействовать продвижению в этом направлении», - сказал он.