Թուրքիան պետք է տարածաշրջանից դուրս բերի իր զինված անձնակազմը. ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար
Թուրքիան պետք է դուրս բերի իր զինված անձնակազմը տարածաշրջանից, հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արա Այվազյանը՝ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Թուրքիան պետք է դուրս բերի իր զինված անձնակազմը և դրան կից ահաբեկչական խմբավորումները Ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց և ընդհանուր առմամբ Հարավային Կովկասից», - ասել է նա:
Այվազյանի խոսքով՝ տարածաշրջանից օտարերկրյա մարտիկների դուրսբերման վերաբերյալ հստակ ազդակներ չկան:
«Ընդհակառակն, առկա են հավաստի տեղեկություններ այն մասին, որ Ադրբեջանը ծրագրում է ընդլայնել ահաբեկիչ մարտիկների տարածման աշխարհագրությունը և վերաբնակեցնել նրանց Արցախի գրավյալ շրջաններում», - ասել է նա:

Турция должна вывести свой вооружённый персонал из региона – глава МИД Армении
Турция должна вывести свой вооружённый персонал из региона, заявил глава МИД Армении Ара Айвазян на совместной главой МИД России Сергеем Лавровым пресс-конференции в Москве.
«Турция должна вывести свой вооружённый персонал и аффилированные с ним террористические группировки из зоны нагорно-карабахского конфликта и Южного Кавказа в целом», - сказал он.
По словам Айвазяна, пока нет четких сигналов о выводе иностранных боевиков из региона.
«Напротив, есть достоверная информация о планах Азербайджана расширить географию распространения боевиков-террористов и переселить их в оккупированные районы Арцаха», - сказал он.