Ռուսաստանն առաջարկել է Ղարաբաղում մարդասիրական կենտրոնը դարձնել միջազգային
Լեռնային Ղարաբաղի մարդասիրական արձագանքման կենտրոն ստեղծելու գործնական ասպեկտները քննարկվում են, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մենք խոսեցինք նաև մարդասիրական արձագանքման կենտրոն ստեղծելու հետ կապված հարցերի մասին. դա նախագահ Պուտինի նախաձեռնությունն է: Մենք առաջարկել ենք այս կենտրոնը դարձնել միջազգային՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի մասնակցությամբ», - ասել է Լավրովը՝ հայ գործընկերոջ հետ բանակցություններին հաջորդած ճեպազրույցում:
«Այժմ քննարկվում են այս նախաձեռնության հետ կապված գործնական հարցեր. դրա իրականացմանը կմասնակցեն Ռուսաստանի շատ նախարարություններ և գերատեսչություններ», - նշել է նա:

Россия предложила сделать гуманитарный центр в Карабахе международным
Практические аспекты создания центра гуманитарного реагирования по Нагорному Карабаху обсуждаются, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Мы говорили также о вопросах, которые связаны с созданием центра гуманитарного реагирования - это инициатива президента Путина. Мы предложили сделать этот центр международным, с участием Армении и Азербайджана», - заявил Лавров на брифинге по итогам своих переговоров с армянским коллегой.
«Сейчас обсуждаются практические вопросы такой инициативы, в ее реализации будут участвовать многие российские министерства и ведомства», - отметил он.