Քաղաքական համակարգը Հայաստանում ոնց հիվանդ կար, այդպես հիվանդ էլ մնաց. Մարուքյան
Կուսակցությունների մասին օրենքը ոչինչ էլ չի կայունացնելու, այն որևէ կապ չունի քաղաքական համակարգի կայունացման հետ, ԱԺ նիստի ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Որովհետև մենք ուզում ենք ամբողջ վիճակից մի ֆրագմենտի մի երկու դրույթ փոխել: Միամիտ եք ժողովուրդ, ի՞նչ կուսակցությունների մասին օրենք: Մի հատ նայեք՝ ինչպես են այսօր Հայաստանում աշխատում մամուլը, մեդիան, հեռուստաընկերությունները, որոնք սպառում են հանրային մուլտիպլեքսը, որոնք որոշում են «բլոկ» անել այսինչ մարդուն, ցույց չտալ նրան: Վերջ, կուսակցության մասին օրենքն ի՞նչ պիտի անի: Քաղաքական համակարգը ո՞նց եք առողջացնելու: Փողով… փող ծախսենք, էս մեկին դարձնենք հերոս, մեկին դարձնենք դավաճան: Կուսակցությունների մասին օրենքով դրա դեմը ո՞նց եք առնելու:
Մի բան գրե՞լ եք դրա մասին: Օրինակ՝ գրե՞լ եք, որ պառլամենտական ուժին հանրային մուլտիպլեքս սպառող հեռուստաընկերությունը չի կարող չլուսաբանել: Չեք գրել չէ՞: Առաջարկում եմ՝ գրեք, որովհետև քաղաքական համակարգը Հայաստանում ոնց հիվանդ կար, հիվանդ էլ մնաց: Մենք ունենք հիվանդ քաղաքական համակարգ և այդ հիվանդ համակարգով գնում ենք արտահերթ ընտրությունների: Եվ մեզ թվում է, որ այս օրենքը փոխենք՝ արդար ընտրություններ են լինելու», - ասաց Մարուքյանը:

Политическая система в Армении как была больной, так больной и осталась – Эдмон Марукян
Закон о партиях ничего не стабилизирует, он не имеет никакой связи со стабилизацией политической системы, заявил на заседании парламента руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
«Поскольку мы хотим изменить какие-то два пункта одного фрагмента всей ситуации. Вы просто наивны, какой закон о партиях? Посмотрите, как сегодня в Армении работают пресса, медиа, телекомпании, которые вещают в рамках общественного мультиплекса, которые решают "блокировать" тех или иных людей, не показывать. Что может изменить закон о партиях? Как вы собираетесь оздоровить политическую систему? Деньгами… потратим деньги, сделаем одного героем, а другого – предателем. Как вы собираетесь препятствовать этому законом о партиях?
Вы что-то написали об этом? К примеру, написали, что вещающая в рамках общественного мультиплекса телекомпания не может не освящать парламентскую силу? Ведь не написали? Предлагаю написать, потому что политическая система Армении как была больной, так больной и осталась. У нас больная политическая система и с этой больной системой мы идем на внеочередные выборы. И нам кажется, что если изменим этот закон, выборы будут справедливыми», - заявил Эдмон Марукян.