«Ժողովուրդ». Դեղատներում մեծ պահանջարկ ունեցող և մարդկանց առողջության համար խիստ անհրաժեշտ դեղերը թանկանում են
09/12/2020 09:36
«Հայաստանի դեղատներում մեծ պահանջարկ ունեցող և մարդկանց առողջության համար խիստ անհրաժեշտ դեղերի գների բարձրացում է արձանագրվել: Յուրաքանչյուր դեղահատիկի մեջ թանկացումը կազմել է 15-20 դրամ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ ՀՀ գրեթե բոլոր դեղատներում անհրաժեշտ դեղամիջոցները (անոթային, սրտանոթային, ճնշում իջեցնող դեղամիջոցերը) արդեն մի քանի օր է՝ թանկ գնով են վաճառվում: Օրինակ՝ թանկացել է «Կարդիո մագնիլ»-ի մեկ տուփը, այն 2100 դրամից դարձել է 2300 դրամ: Իսկ, ահա «Տրիպլիկսամ»-ի մեկ հատիկը 235 դրամից թանկացել է՝ դառնալով 250 դրամ, «Կոնկորի» 5մգ մեկ դեղահատիկի գինը բարձրացել է 2 դրամով՝ 58-ից դառնալով 60 դրամ, «Պրեստանս»-ի (5/5) մեկ հատիկը 150-ից դարձել է 165, նույն դեղամիջոցի, բայց 10/10-ը, 200-ից դարձել է 207 դրամ:
Որոշ դեղատների աշխատողների խոսքերով՝ թանկացման պատճառը դոլարի և եվրոյի փոխարժեքի բարձրացումն է, քանի որ հիմնական դեղորայքը ներկրվում է: Համաձայնեք, որ նշված դեղամրջոցների գնաճը մտահոգվելու առիթ է, և այս առումով իշխանությունը, մասնավորապես՝ ՀՀ առողջապահության նախարարու­թյունը, ևս չպետք է ձեռքերը ծալած նստի: Բացի այս, քանի որ դեղերի շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնող ընկերություններով զբաղվում է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը, ուստի հուսանք, որ դեղերի թանկացումը նրանց աչքից չի վրիպի»։

«Жоховурд»: В аптеках Армении подорожали наиболее востребованные препараты
Газета «Жохоовурд» пишет, что в аптеках Армении наблюдается рост цены на наиболее востребованные и крайне необходимые для здоровья людей препараты. Каждая таблетка подорожала на 15-20 драмов.
Как отмечает издание, почти во всех аптеках Армении необходимые лекарства (для артериального давления, сердечнососудистых заболеваний и т.д.) уже несколько дней продаются по повышенной цене. К примеру, подорожала упаковка препарата «Кардиомагнил», цена с 2100 драмов достигла 2300 драмов. А цена одной таблетки препарата «Трипликсам» с 235 драмов достигла 250 драмов, одна таблетка препарата «Конкор» 5 мг подорожала на 2 драма, став с 58 драмов – 60 драмов. Одна таблетка препарата «Престанс» с 150 драмов стала 165 драмов.
«По словам сотрудников некоторых аптек, причиной подорожания является повышение курса доллара, поскольку лекарства в основном импортируются. Рост цен на указанные препараты – действительно является повод для обеспокоенности и власти Армении, в частности министерство здравоохранения не должно сидеть, сложа руки. Кроме того, поскольку хозяйствующими субъектами, доминирующими на рынке лекарственных препаратов, занимается Государственная комиссия по экономической конкуренции, рост цен на лекарства должен находиться также в центре ее внимание», - пишет газета.