Ռուսաստանը դեկտեմբերի 14-ից արգելում է լոլիկի և պղպեղի ներմուծումը Հայաստանի Արմավիրի մարզից
Դեկտեմբերի 14-ից «Ռոսսելխոզնադզոր»-ն արգելում է լոլիկի և պղպեղի ներմուծումը Ռուսաստան Հայաստանի Արմավիրի մարզից՝ «Pepino mosaic virus»-ով (պեպինո խճանկարային վիրուս) արտադրանք հայտնաբերելուց հետո:
««Ռոսսելխոզնադզոր»-ն անհրաժեշտ է համարում 2020 թվականի դեկտեմբերի 14-ից արգելել Հայաստանի Հանրապետության Արմավիրի մարզում արտահանվող և (կամ) արտադրվող լոլիկի և պղպեղի ներկրումը Ռուսաստան՝ «Pepino mosaic virus»-ի մուտքը Ռուսաստանի Դաշնության տարածք և դրա տարածումը կանխելու նպատակով: Ավելի վաղ վարակված բանջարեղենը ներմուծվել է այդ շրջանից», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Россия с 14 декабря запрещает импорт томатов и перцев из Армавирской области Армении
Россельхознадзор с 14 декабря запрещает ввоз в Россию томатов и перцев из Армавирской области Армении после обнаружения продукции с вирусом мозаики пепино, говорится в сообщении российского ведомства.
«Россельхознадзор считает необходимым с 14 декабря 2020 года запретить ввоз в Россию томатов и перцев, экспортируемых и/или произведенных в Армавирской области Республики Армения, в целях предотвращения заноса Pepino mosaic virus и его распространения на территории Российской Федерации. Из этого региона ранее поступили зараженные овощи», - говорится в сообщении.