Կառուցված տուն և նոր կյանքի մեկնարկ՝ Սյունիքի մարզում
Բետոնածածկ հատակ, առանց կոմունալ հարմարությունների կիսակառույց շինություն և խոնավ, փոքրիկ սենյակում մանկահասակ երկու երեխա մեծացնելու դժվարին կյանք: Սյունեցի Հարությունյանների ընտանիքը 25 տարի ապրել է նման պայմաններում: Երիտասարդ ամուսինները, տարիներ շարունակ ձգտել են տարբեր լուծումներով հեշտացնել իրենց կյանքը: Արցախյան առաջին պատերազմի պատճառով, 90-ականներին լուրջ խնդիրներ ձեռք բերած տանտերը՝ Արտաշեսը, փորձել է կիսակառույցը քարե լիարժեք տուն դարձնել: Թեև դա նրան չի հաջողվել, սակայն ընտանիքը չի կորցրել հույսը: Սահյանական շնչով լցված հայրենի՝ Լոր գյուղում ամրանալու ձգտումը, չհուսահատվելու լուրջ պատճառ է դարձել:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» բնակարանաշինության ծրագրում ընդգրկված ընտանիքն ամռանը շինարարություն է սկսել: Թեև համավարակը խանգարել է կամավորական խմբերով Հարությունյաններին աջակցելու՝ գործընկերների պատրաստակամությանը, սակայն անհրաժեշտ աջակցությունը հետևողականորեն ցուցաբերվել է: Սյունեցի ընտանիքի երազանքների տունը կառուցվել է՝ նրանց ազատելով տարիների հոգսերից: Տանտիրուհին՝ Օֆելյան, սպասում է աշնանը կամավոր Արցախ մեկնած որդու վերադարձին՝ վերջին շատ փոքրիկ լրացումներն անելու և ընթացիկ տարին ճանապարհելու համար:
«Ամռանն սկսեցինք աշխատանքները: Մի պահ, վիրուսի, հետո էլ պատերազմի պատճառով, որոշ ժամանակով ընդհատեցինք աշխատանքները: Չկար աշխատելու տրամադրություն, բայց գիտակցված՝ տրամադրվեցինք: Հուսանք, որ երկրում ամեն ինչ լավ կլինի և մարդիկ կսկսեն սրտանց ուրախանալ: Շատ քիչ գործ է մնում… Տղաս դիրքերից կիջնի և կավարտենք: Բոլորս մի սենյակում էինք բնակվում: Հիմա զավակներս ամեն մեկն իր սենյակն ունի: Պաստառներն իրենք են ընտրել: Մենք էլ ամուսիններով, վերջապես մեր սենյակն ունեցանք: Էլ չեմ խոսում լոգասենյակի մասին, որը երբեք չենք ունեցել: Մենք մեր երազանքին հասնելու համար սպասեցինք 25 տարի: Մարդը պիտի հույս ունենա, հավատ ունենա և աշխատի, որ հասնի իր երազանքներին: Երբեք չի կարելի հուսահատվել»,- ասել է տանտիրուհին՝ Օֆելյա Ասրյանը:
Նոր կառուցված տունն ունի բոլոր հարմարությունները: Նախկինում ունեցած մեկի փոխարեն, ընտանիքն այժմ լուսավոր ու հարմարավետ չորս սենյականոց բնակարան ունի: Միանգամից մեծացած տարածքում մեծ է նաև հյուրեր ընդունելու ցանկությունը: Տանտերերը ցանկալի հյուրերից մեկին՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենին ընդունել են տեսազանգով:
«Ժամանակն ու հանգամանքները թույլ չտվեցին ֆիզիկապես միանալ ձեզ, բայց կարևորն արդյունքն է: Այսօր դուք ունեք այն տունը, որը երազել եք: Մի խնդրանքով եմ դիմում ձեզ. «տուն» ասելիս երբեք չսահմափակվեք այն տարածքով, որտեղ ապրում և գիշերում եք: Ձեր սիրով, այգում արվող աշխատանքով, մտքերով, գործերով ու երազանքներով փայփայեք ձեր գյուղը, հողը, Հայրենիքը: Այն բոլորիս տունն է և պարտավոր ենք միասին, հոգատարությամբ լցնել յուրաքանչյուր անկյունը: Խնդիրները հաղթահարելի կլինեն, երբ լինենք միասնական, ապրենք հավատով և կոնկրետ գործող նվիրվենք երազանքների իրականացմանը: Ձեզ դա հաջողվել է քսանհինգ տարվա սպասումից հետո: Նույն նվիրումով ու սիրով շարունակեք ապրել հայրենի գյուղում»,- տեսազանգով ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հուլիսյան պատերազմից հետո Վիվա-ՄՏՍ-ը հնարավորինս ավելացրել է իր ներդրման չափը՝ «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հետ առավելագույն աջակցություն տրամադրելու և տան խնդրի առջև կանգնած ընտանիքներին սատարելու համար: Հատկացվել է ավելի քան 230 մլն դրամ։
Տարեսկզբին հայտարարված՝ 37 ընտանիքի փոխարեն, ընթացիկ տարում տան հետ կապված՝ կառուցման կամ վերանորոգման խնդիրները կհաղթահարի 96 ընտանիք:

A new home built and a beginning of a new life in Syunik region
A concrete floor, a half-built building without utilities, and the hardships of raising two small children in a damp and small room… This is how the Harutyunyans from Syunik region have lived for 25 years. The young couple has tried to make life easier trying it hand in many directions. The homeowner, Artashes, who got serious problems in the first Artsakh war in the 1990s, has tried to turn the semi-built building into a normal house. Although he did not succeed, the family has not lost its hope in better days ahead. The desire to strengthen the native village of Lor filled with the spirit of Hamo Saryan has become one of the serious reasons behind Artashes’ optimism.
The family involved in the housing project of Viva-MTS and the “Fuller Center for Housing Armenia”, started house construction works in summer. Despite of the pandemic that did not let the partners to support the Harutyunyan family through volunteer activity, the necessary support had been provided consistently. The dream home of the family from Syunik has been built freeing them from the burden that persevered over years. The hostess, Ophelia waits for the return of her son, who conscribed for war in Artsakh as a volunteer this fall, to make the last very small additions and say goodbye to the current year.
“We started the construction works in summer. For a moment, due to the virus and then the war, we stopped working for a while. There was no mood to work, but consciously, we started. Let's hope that everything will be fine in the country and people will be happy. There is very little work left… My son will come back, and we will finish. We all lived in the same room. Now my children have their own rooms. They have chosen the wallpapers themselves. And we, as a couple, finally have our own room. Not to speak about the bathroom we never had. We have been waiting for 25 years to fulfill our dream. One should hope, have belief, and work to achieve the dreams. One should never lose hope,” said the hostess Ofelia Asryan.
The newly built house has all the amenities. Instead of one room they had before the family now has a bright and comfortable four-room house. There is a great desire to host guests in the enlarged area. The homeowners hosted one of the desirable guests, the General Manager of Viva-MTS through a video call.
“Time schedule and circumstances kept me physically away, but it is the result that matters most. Now you have the house you had been dreaming of. My request to you is to never limit the notion of ‘home’ with the place, where you live and sleep. Cherish your village, your land, your Homeland with the love in your hearts, with the work in your orchard, in your thoughts, in your deeds and in your dreams. It is our shared home and united we shall care for every single corner of our motherland. Challenges will be overcome where there is unity, faith and commitment to making our dreams come true by work. You have managed to achieve your dreams after 25 years of anticipation. Keep your devotion and your love alive by sticking to your land,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
After the July war, Viva-MTS increased its investment as much as possible to provide maximum support to the “Fuller Housing Center of Armenia” to support families facing housing problems. Over AMD 230 million have been allocated. Instead of the 37 families announced at the beginning of the year, 96 families will overcome the house building or renovation problems this year.