Սպասում եմ, որ մոտ ապագայում Թուրքիան կօրինականացնի իր «ռազմական բազան» Նախիջևանում. Թուրքագետ
Արցախյան պատերազմում Թուրքիայի մարտավարական նպատակն իրենց խաղաղապահ ուժերը ռուսական խաղաղապահ ուժերի հետ Արցախի սահմանների ողջ երկայնքով տեղակայելն էր, ասուլիսի ժամանակ ասաց ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ փաստելով, որ ռուսական կողմը թույլ չտվեց:
«Թուրքիայի երկրորդ նպատակը թուրք զինյալների՝ որպես միասնական թուրք-ռուսական մոնիտորինգի կենտրոնի անդամների տեղակայումն էր, կամ նրանց՝ Արցախի տարածք մուտք գործելու հնարավորություններ էր ՝ մոնիտորինգ անելու պատրվակով: Դա էլ, կարծես թե, չի հաջողվում», - նշեց Ռուբեն Սաֆրաստյանն՝ ավելացնելով, որ նրանք, սակայն, հնարավորությունը ստացան ռուսների հետ համատեղ մոնիտորինգային կենտրոնի մաս կազմելու:
Ասում է՝ դա նվազագույնն էր, որը ռուսները նրանց թույլ տվեցին, ինչը, սակայն, Թուրքիայի համար կարևոր է:
Թուրքագետի խոսքով՝ առաջին անգամ օրինական ձևով իրավունք ստացան հարավային Կովկասում որոշակի գործողություններ իրականացնել՝ կապված ռազմական ոլորտի հետ:
Ռուբեն Սաֆրաստյանը Թուրքիայի համար բարենպաստ ևս մի քանի հանգամանք ընդգծեց՝ Ադրբեջանի վրա Թուրքիայի ազդեցության կտրուկ աճը, և Ադրբեջանի ինքնուրույնության կորուսը՝ հօգուտ Թուրքիայի:
«Թուրքիան հնարավորություն է ստանում իր ԶՈւ-ն տեղակայել Ադրբեջանում՝ որպես Արդբրեջանի խնդրանքի բավարարում: Ես սպասում եմ, որ մոտ ապագայում Թուրքիան արդեն կօրինականացնի իր «ռազմական բազան» Նախիջևանում և կսկսի նաև բուն Ադբեջանի տարածքում տարբեր ռազմական կենտրոններ կառուցել: Չեմ բացառում նաև, որ որոշակի հնարավորություն կստեղծի իր համար՝ մոտենալու Կասպից ծովի ափերին»:

В ближайшем будущем Турция узаконит свою «военную базу» в Нахичеване – Рубен Сафрастян
Тактической целью Турции в Арцахской войне было размещение своих миротворческих сил вместе с российским миротворческим контингентом вдоль всей границы Арцаха, заявил сегодня на пресс-конференции директор Института востоковедения НАН Армении, тюрколог Рубен Сафрастян, констатировав, что российская сторона не допустила этого.
«Второй целью Турции было размещение турецких боевиков как членов совместного турецко-российского мониторингового центра или возможность их доступа на территорию Арцаха под предлогом мониторинга. Однако это также не удалось», - отметил Рубен Сафрастян, добавив, что они, однако, получили возможность нести службу в этом центре вместе с россиянами.
По словам, это тоже важно для Турции, поскольку она впервые получила законное право осуществлять определенную деятельность в военной сфере на Южном Кавказе.
Рубен Сафрастян отметил еще несколько благоприятных для Турции обстоятельств – резкий рост влияния Турции на Азербайджан, потерю самостоятельности Азербайджана в пользу Турции.
«Турция получает возможность размещения своих вооруженных сил в Азербайджане в плане удовлетворения просьбы Азербайджана. Я ожидаю, что в ближайшем будущем Турция узаконит свою «военную базу» в Нахичеване и начнет строить различные военные центры уже на самой территории Азербайджана. Не исключаю также, что будут созданы также некоторые возможности, чтобы приблизиться к берегам Каспийского моря», - сказал тюрколог.