Էրդողանը վստահ է, որ Հայաստանը կշահի Թուրքիայի և «վեցյակի պլատֆորմի» այլ երկրների հետ համագործակցությունից
11/12/2020 14:35
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ուրբաթ հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում «վեցյակի հարթակ» ստեղծելու նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցությունը շահավետ կլինի Երևանի համար:
«Եթե Հայաստանը միանա այս գործընթացին և դրական քայլեր ձեռնարկի այս ուղղությամբ, ապա կարող է նոր էջ բացվել Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերություններում», - Էրդողանի խոսքը մեջբերում է «Daily Sabah»-ը, հաղորդում է «Интерфакс»-ը:
«Վեցյակի պլատֆորմ» ստեղծելու նախաձեռնությունը ներառում է Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Իրանի, Վրաստանի և Երևանի համաձայնության դեպքում՝ Հայաստանի ընդգրկումը: Նախօրեին Էրդողանը հնչեցրել է նման առաջարկ:
«Եթե նոր հնարավորություններ առաջանան, ապա ակնհայտորեն Հայաստանը մեծ օգուտ կստանա: Հայաստանը կլինի այն կողմը, որն առավելագույն օգուտը կստանա», - ավելացրել է Թուրքիայի նախագահը:

Эрдоган уверен, что Армения получит выгоду от сотрудничества с Турцией и другими странами «платформы шести»
11/12/2020 14:21
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в пятницу заявил, что сотрудничество Армении в рамках инициативы создания «платформы шести» на Южном Кавказе будет выгодно Еревану.
«Если Армения присоединится к этому процессу и предпримет позитивные шаги в этом направлении, то может быть открыта новая страница в отношениях Турции и Армении», - приводит «Дейли сабах» слова Эрдогана, передает «Интерфакс».
Инициатива создания «платформы шести» предполагает включение в нее Азербайджана, Турции, России, Ирана, Грузии и, при согласии Еревана, Армении. Накануне такое предложение озвучил Эрдоган.
«Если появятся новые возможности, то Армения, очевидно, получит значительную выгоду. Армения будет стороной, которая получит больше всего выгоды», - добавил президент Турции.