Եթե անգամ այսօր դավաճան Նիկոլը հրաժարական տա, արտահերթ ընտրությունների համար կպահանջվեն ամիսներ. պատրա՞ստ ենք թույլ տալու՝ գյուղ առ գյուղ հայրենիքը հանձնի թուրքին. Բաբայան
15/12/2020 11:33
«Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ, իրավապաշտպան Արսեն Բաբայանն անդրադարձել է այն հարցին, թե ինչու Նիկոլ Փաշինյանից չեն պահանջում արտահերթ ընտրություններ:
Ֆեյսբուքյան իր էջում Բաբայանը գրել է.
«Վերջերս Նիկոլ Փաշինյանն ու իր ղեկավարած քաղաքական ուժի ներկայացուցիչները հարցնում են, թե ինչո՞ւ ենք պահանջում հրաժարական և ոչ թե արտահերթ ընտրություններ: Ցավոք, այդ հարցին են միացել նաև բազմաթիվ մարդիկ, որոնց ճանաչում եմ: Ճանաչելով գիտեմ, որ նրանք ոչ թե նիկոլական իշխանության քաղաքական գծի երկրպագումներն են, այլ չեն վերլուծում իրավիճակն ամբողջ խորությամբ: Պատճառները բազմաթիվ են, այնքան շատ, որ ժամանակս չի հերիքում ցուցակագրել և հանրությանը ներկայացնել, բայց դրանցից մեկը տեսանք անցնող գիշեր»:
Նա մատնանշել է օրերս հայկական երկու գյուղի ուղղությամբ ռազմական գործողություններն ու ստեղծված իրավիճակը:
«Երկու օր առաջ ադրբեջանական կողմը վերսկսեց ռազմական գործողությունները հայկական երկու գյուղերի ուղղությամբ և, ըստ հավաստի տեղեկությունների, արդեն գրավել է այդ գյուղերը: Այդ ընթացքում իշխանությունը զավթած Փաշինյանի մամուլի քարտուղարը նշեց, թե խնդիրն առաջին հերթին ռուսական տիրույթում է, դրանով հստակ արձանագրվեց, որ ունենք մեր պետության կորստի ամենաիրական վտանգը: Դրան հաջորդեց ոստիկանության զորքերի, կազմված մի քանի հարյուր ոստիկանից, Կառավարության, Ազգային ժողովի և կառավարական առանձնատան պաշտպանությունը», - գրել է կուսակցության խորհրդի անդամը:
Նրա խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանը գիտակցելով, որ ժողովուրդը թույլ չի տալու հայկական գյուղերի հանձնումը և կարող է դուրս գալ փողոց կանխելու դավաճանական գործարքի շարունակությունը, որոշեց հայրենիքը սիրող և պաշտպանող քաղաքացիներին ծեծել ու ձերբակալել, եթե համարձակվեն խոչընդոտել այդ գյուղերը նույնպես թուրքին հանձնելու նիկոլյան ծրագիրը:
Բաբայանը նկատում է, որ եթե անգամ հենց այսօր, իր ձևակերպմամբ, դավաճան Նիկոլը հրաժարական տա, ապա արտահերթ ընտրություններն անցկացնելու համար կպահանջվի մի քանի ամիս: Նա հարց է բարձրացնում է՝ «մենք պատրա՞ստ ենք թույլ տալու, որ այդ ամիսների ընթացքում դավաճան իշխանության պարագլուխը ոստիկանական ուժերով ժողովրդին ծեծելով ու ձերբակալելով գյուղ առ գյուղ հանձնի հայրենիքը թուրքին»:
«Ես պատրաստ չեմ, իսկ դո՞ւ: Եթե դու էլ պատրաստ չես, ուրեմն չկա այլ օրակարգ, որևէ այլ ճանապարհ, քան դավաճան Նիկոլին րոպե առաջ հեռացնելն ու ազգային կառավարություն ձևավորելն է։ Սկզբում նշել էի, որ պատճառները բազմաթիվ են: Մնացածին կանդրադառնամ ընթացքում», - նշել է Բաբայանը։

Если даже предатель Никол сегодня подаст в отставку, для внеочередных выборов нужны месяцы – Арсен Бабаян
15/12/2020 13:02
Член Совета партии «Родина», правозащитник Арсен Бабаян обратился к вопросу, почему оппозиция не требует провести внеочередные выборы.
«В последнее время Никол Пашинян и представители возглавляемой им политической силы спрашивают, почему мы требуем отставки, а не внеочередных выборов. К сожалению, к этому вопросу присоединились также многочисленные граждане, которых я знаю. Будучи знаком с ними, я знаю, что они не являются сторонниками политической линии николовского режима и просто не проанализировали всю глубину ситуации. Причин так много, что составить список и представить обществу не хватит времени, однако из них мы видели прошлой ночью», - отметил Арсен Бабаян.
Он напомнил о боевых действиях азербайджанских сил в направлении сел Старый Таглар и Хцаберд и создавшейся ситуации.
«Два дня назад азербайджанская сторона возобновила боевые действия в направлении двух армянских сел, и согласно достоверной информации, захватила эти села. В это время пресс-секретарь узурпировавшего власть Пашиняна отметила, что этот вопрос в первую очередь должен удостоиться реакции миротворцев РФ, тем самым четко констатировав, что мы стоим перед реальной потерей государства. За этим последовало привлечение в центр города войск полиции, нескольких сот полицейских для защиты правительства, Национального Собрания и правительственной дачи», - написал Арсен Бабаян.
По его словам, Никол Пашинян осознавая, что народ не допустит сдачу армянских сел и может выйти на улицу, чтобы предотвратить продолжение предательской сделки, решил избить и задержать патриотичных и защищающих родину граждан, если они посмеют воспрепятствовать николовской программе сдачи этих сел туркам.
Арсен Бабаян отметил, что если даже сегодня предатель Пашинян подаст в отставку, то для проведения внеочередных выборов потребуется несколько месяцев.
«Готовы ли мы позволить, чтобы за эти месяцы главарь предательской власти, избивая и задерживая народ с помощью полицейских сил, сдавал бы деревню за деревней туркам?
Я не готов, а ты? Если ты тоже не готов, значит, нет иной повестки, нет другого пути кроме немедленного отстранения предателя Никола и формирования правительства национального согласия. Вначале я отметил, что причин очень много. К остальным обращусь вскоре», - написал Арсен Бабаян.