Բոսնիա և Հերցեգովինայի նախագահության երկու անդամներ հրաժարվել են հանդիպել Լավրովի հետ
Բոսնիա և Հերցեգովինայի Նախագահության անդամներ Ժելյկո Կոմշիչը և Շեֆիկ Ջաֆերովիչը հրաժարվել են հանդիպել աշխատանքային այցով երկրում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
ԶԼՄ-ների համար համատեղ հայտարարության ժամանակ նրանք նշել են, որ իրենց որոշումը կապված է երկուշաբթի Դեյթոնի համաձայնագրերի վերաբերյալ ՌԴ նախարարի կողմից արված հայտարարությունների հետ, որոնք հակասում են Բոսնիայի դիրքորոշմանը:
Լավրովի հանդիպումը Նախագահության երեք անդամներ Կոմշիչի, Ջաֆերովիչի և Միլորադ Դոդիկի հետ նախատեսված էր երեքշաբթի առավոտյան: Նախագահության անդամներից դրան եկել էր միայն Դոդիկը:
Կոմշիչն ու Ջաֆերովիչը հատուկ ասուլիսում բացատրել են, որ Ռուսաստանի արտգործնախարարի հետ հանդիպումը մերժելու պատճառը Սերգեյ Լավրովի աջակցությունն է հանրապետության խորհրդարանի բանաձևին Բոսնիա և Հերցեգովինայի ռազմական չեզոքության վերաբերյալ, որը արգելափակում է Բոսնիա և Հերցեգովինայի մուտքը ՆԱՏՕ:
Մեկ այլ պատճառ էլ նրանք անվանել են երկրի դրոշի բացակայությունը երկուշաբթի Լավրովի և Դոդիկի հանդիպմանը:

Два члена президиума Боснии и Герцеговины отказались от встречи с Лавровым
Члены президиума Боснии и Герцеговины (БиГ) Желько Комшич и Шефик Джаферович отказались встречаться с главой МИД РФ Сергеем Лавровым, который находится в стране с рабочим визитом.
В ходе совместного заявления для СМИ Комшич и Джаферович сообщили, что их решение связано с прозвучавшими в понедельник заявлениями российского министра по Дейтонским соглашениям, которые идут вразрез с позицией Боснии.
Встреча Лаврова с тремя членами президиума Комшичем, Джаферовичем и Милорадом Додиком была запланирована на утро вторника. На нее из членов президиума пришел только Додик.
Комшич и Джаферович объяснили на специальной пресс-конференции, что причиной их отказа от встречи с главой МИД РФ стала поддержка Сергеем Лавровым резолюции парламента Республики Сербской о военном нейтралитете Боснии и Герцеговины, которая блокирует вступление БиГ в НАТО. Еще одной причиной они назвали отсутствие флага страны на встрече в понедельник Лаврова с Додиком.