Պարբերաբար հանդիպումներ եմ ունեցել Ադրբեջանի ներկայացուցչի հետ, տարաբնույթ տեղեկություններ ստացել և փոխանցել Նիկոլ Փաշինյանին. Արթուր Վանեցյան
Նիկոլ Փաշինյանը դավաճան է և պետք է անհապաղ հեռանա, «Հրապարակ»-ին ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
- Պարոն Վանեցյան, վերջին օրերին շատ է խոսվում ստեղծված իրավիճակի, Նիկոլ Փաշինյանի և 5 միլիարդ դոլարով Արցախը ծախելու մասին, ի՞նչ կարող եք ասել այս թեմայի շուրջ:
- Ընդամենը հուշեմ՝ Ձեր հարցի, ինչպես նաև ստեղծված աղետալի իրավիճակի հետ կապված մի շարք այլ հարցերի պատասխանները կարող եք գտնել՝ ևս մեկ անգամ ուշադիր վերընթերցելով իմ հրաժարականի դիմումը: Այս պահին մեկ բան ակնհայտ է՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դավաճան է և պետք է անհապաղ հեռանա: Դա բխում է Հայաստանի Հանրապետության և մեր ժողովրդի շահերից, սա ասում եմ ոչ թե որպես միայն ՀՀ քաղաքացի, այլ որպես ԱԱԾ նախկին ղեկավար:
- Այնուամենայնիվ, Ձեր և Ադրբեջանի ներկայացուցչի միջև Դուբայ քաղաքում, ինչպես նշել է Միքայել Մինասյանը, հանդիպում եղե՞լ է, թե՞ ոչ, և ի՞նչ եք քննարկել այդ հանդիպմանը:
- Թե՛ ես, թե՛ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս նշել ենք, որ 2018թ. հեղափոխությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև հաստատվել է օպերատիվ կապ, և այո՝ մինչև ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնում իմ պաշտոնավարման ավարտը այդ կապն իրականացվել է իմ և ևս մեկ պաշտոնյայի միջոցով, ով մինչ օրս պաշտոնավարում է: Օպերատիվ կապի շրջանակներում ես պարբերաբար հանդիպումներ եմ ունեցել Ադրբեջանի ներկայացուցչի հետ, այդ թվում՝ Դուբայ քաղաքում։ Այդ շփումների արդյունքում բազմիցս տարաբնույթ տեղեկություններ եմ ստացել և փոխանցել Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ այդ շփումների մասին տեղյակ են եղել Ազգային անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները:
Ինչ վերաբերում է հիշատակված հանդիպման կամ այդ ձևաչափով տեղի ունեցած բազմաթիվ այլ հանդիպումների բովանդակությանը, ապա հարկ եմ համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ չեմ պատրաստվում ծառայության բերումով ստացված տեղեկությունները հրապարակայնացնելը:

Я регулярно встречался с представителем Азербайджана, получал различную информацию и передавал Николу Пашиняну – Артур Ванецян
15/12/2020 17:15
Никол Пашинян предатель и должен немедленной уйти, заявил в беседе с hraparak.am.
бывший директор Службы национальной безопасности Армении, председатель партии «Родина» Артур Ванецян.
- Господин Ванецян, в последние дни много говорят о создавшейся ситуации, о Николе Пашиняне и продаже Арцаха за 5 млрд. долларов. Что Вы можете сказать об этом?
- Всего лишь подскажу, что ответ на Ваш вопрос, а также ряд других связанных с создавшейся катастрофической ситуацией вопросов вы можете найти, еще раз внимательно прочитав мое заявление об отставке.  В данный момент очевидно одно –премьер-министр Никол Пашинян предатель и должен немедленно уйти. Это вытекает из интересов Республики Армения и нашего народа, я говорю это не только как гражданин Республики Армения, но и как бывший директор СНБ.
- Тем не менее, имела ли место встреча между Вами и представителем Азербайджана в Дубае или нет? Что обсуждалось во время этой встречи?
- И я, и Никол Пашинян неоднократно заявляли, что после революции 2018 года между руководителями Армении и Азербайджана была установлена оперативная связь. Да, до прекращения моих полномочий на посту директора СНБ эта связь осуществлялась через меня и другое должностное лицо, которое до сих пор занимает должность. В рамках оперативной связи я регулярно встречался с представителем Азербайджана, в том числе в Дубае. В результате этих контактов я неоднократно получал различную информацию и передавал Николу Пашиняну, и об этих контактах знали  все члены Совета безопасности.
Что касается содержания упомянутой встречи или состоявшихся в таком же формате многих других встреч, то считаю необходимым еще раз подчеркнуть, что я не собираюсь оглашать полученную информацию.