Արցախի Մեծ Շենի բնակիչները դուրս են եկել, գյուղում մնացել է միայն գյուղապետը. Հին Շենն էլ շրջափակման մեջ է
15/12/2020 17:28
Արցախի Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն գյուղը, որը պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից չէր գրավվել ու նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո շարունակում էր մնալ Արցախի վերահսկողության տակ, արդեն 3 օր է՝ դատարկ է: 30 տնտեսություն ու 114 բնակիչ ունեցող գյուղի միակ բնակիչը հիմա գյուղապետն է, որը ոչ մի կերպ չի լքում բնակավայրը:
«Իրենք մեր գյուղ չեն մտել, բայց չի բացառվում, որ ամեն պահի կարող են մտնել: Բնակիչներն, այդ թվում՝ իմ ընտանիքը, դուրս են եկել 3 օր առաջ, երբ դրանք եկան: Բայց ես դուրս չեմ գալու, համայնքի ղեկավար եմ, համայնքը պիտի՞ տեղը պահեմ, թե՞ չէ: Ճիշտ է՝ մարդիկ էստեղ չեն, բայց իրենց տները, տնտեսությունները կան: Թողնեմ դուրս գամ՝ ինչ ուզեն, անե՞ն», - Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց Մեծ Շենի գյուղապետ Դավիթ Դավթյանը:
Այս վիճակը գյուղապետն «ինչ-որ չափով բավարար» է համարում: Նկատում է՝ հարևանությամբ գտնվող Հին Շենն է շրջափակման մեջ, արդեն երեք օր է՝ նրանցից «խաբար» չունի:
«Հին Շենը շրջափակման մեջ է, ելումոտ չկա, հեռախոսակապ չկա, չեմ կարողանում խոսել իրենց հետ», - ասաց նա:
Գյուղապետի խոսքով՝ ո՛չ Հին Շենում, ո՛չ Մեծ Շենում ներկա պահին խաղաղապահ զորք չկա, խաղաղապահներ կան մեջտեղում՝ երկու գյուղերի «արանքում», որտեղ արդեն մի քանի օր ադրբեջանցիներ են տեղակայվել:

Жители села Мец Шен Шушинского района покинули свои дома, в селе остался только руководитель общины, а Хин Шен – в азербайджанском окружении
15/12/2020 18:35
Село Мец Шен Шушинского района Арцаха, которое во время войны не было захвачено ВС Азербайджана и после трехстороннего заявления 9 ноября продолжало оставаться под контролем Арцаха, уже 3 дня пустует. Единственный житель села, в котором есть 30 хозяйств и 114 жителей, – руководитель сельской администрации, который не собирается покидать свой дом.
«Азербайджанцы пока не входили в наше село, но не исключается, что в любой момент могут войти. Жители, в том числе, моя семья, ушли 3 дня назад, когда пришли азербайджанцы. Но я не намерен уходить, я руководитель общины, я должен присматривать за своей общиной. Правда, людей здесь нет, но есть хозяйства. Если я оставлю и уйду, они придут и начнут делать здесь, что хотят», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель общины Мец Шен Давид Давтян.
Он считает эту ситуацию «в каком-то смысле удовлетворительной». Отмечает, что соседнее село Хин Шен находится в окружении азербайджанцев, у него уже третий день нет никаких сведений о них.
«Хин Шен находится в окружении, у нас нет доступа к ним, телефонной связи нет, мы не можем поговорить с ними», - сказал он.
По словам руководителя общины, ни в селе Мец Шен, ни в общине Хин Шен сейчас нет российских миротворцев, миротворцы стоят посередине – между двумя селами, где уже несколько дней находятся азербайджанцы.