Թուրքական ընդդիմությունը հորդորել է ակտիվացնել С-400 զենիթահրթիռային համակարգերը
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը (ԺՀԿ) երկրի իշխանություններին կոչ է անում հնարավորինս արագ ակտիվացնել С-400 զենիթահրթիռային համակարգերը (ԶՀՀ), որոնց ձեռքբերման պատճառով Վաշինգտոնը նախօրեին պատժամիջոցներ է կիրառել Անկարայի դեմ:
«C-400-ի ձեռքբերումը, որը դարձել է ԱՄՆ պատժամիջոցների պատճառը, Թուրքիայի ինքնիշխան որոշումն է, և այդ պատճառով մենք չենք ընդունում այդ քայլը», - երեքշաբթի Twitter-ի իր էջում գրել է ԺՀԿ պատգամավոր Ունալ Չեվիկեզը:
«Այն, ինչ հիմա պետք է արվի, հնարավորինս շուտ օգտագործել այս 2,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ համակարգերը»:
Դեկտեմբերի 14-ին ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարել են Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության վարչակազմի, դրա առաջնորդի և հանրապետության երեք այլ քաղաքացիների նկատմամբ սահմանափակումներ կիրառելու մասին:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է ԱՄՆ պատժամիջոցները և խոստացել պատասխան քայլեր ձեռնարկել:
Արտաքին գործերի նախարարությունը նաև ընդգծել է, որ Անկարան «չի խուսափի միջոցներ ձեռնարկելուց, որոնք անհրաժեշտ է համարում իր ազգային անվտանգության ապահովման համար»:

Турецкая оппозиция призвала активировать зенитные ракетные системы С-400
Основная оппозиционная Народно-республиканская партия (НРП) Турции призывает власти страны как можно скорее активировать зенитные ракетные системы (ЗРС) С-400, из-за приобретения которых накануне Вашингтон ввел санкции против Анкары.
«Приобретение С-400, которые стали причиной санкций США, является суверенным решением Турции, по этой причине мы не принимаем этот шаг, - написал во вторник на своей странице в Twitter депутат НРП Унал Чевикёз. - То, что нужно сейчас сделать, - это как можно скорее использовать эти системы, в которые было вложено $2,5 млрд».
Власти США 14 декабря объявили о введении рестрикций в отношении Управления оборонной промышленности Турции, его руководителя и еще трех граждан республики. Согласно заявлению госсекретаря Майкла Помпео, рестрикции являются «четким сигналом» о том, что США будут «в полной мере применять CAATSA» и «не потерпят значительных сделок с российскими оборонным и разведывательным секторами».
МИД Турции выступил с осуждением американских санкций и пообещал принять ответные меры. Во внешнеполитическом ведомстве также подчеркнули, что Анкара «не будет воздерживаться от принятия мер, которые сочтет необходимыми для обеспечения своей национальной безопасности».