Ռոհանին հայտարարել է, որ Իրանն ուրախ է ընտրություններում Թրամփի պարտության կապակցությամբ
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին ահաբեկիչ է անվանել և նշել, որ Իսլամական Հանրապետությունն ուրախ է ընտրություններում նրա պարտության համար: Քաղաքական գործիչը նման հայտարարություն է արել չորեքշաբթի:
«Ոմանք ասում են, որ մենք ոգևորված ենք Ջո Բայդենի իշխանության գալուց: Դա ճիշտ չէ, բայց մենք շատ ուրախ ենք, որ Թրամփը չկա։ Այս մարդը հանցագործություններ է գործել, մարդ է սպանել և ահաբեկիչ է։ Նա նույնիսկ կանխում է պատվաստանյութի ներկրումն Իրան», - ասել է Ռոհանին։
Իրանի նախագահի ելույթը հեռարձակվել է երկրի պետական հեռուստատեսությամբ:
Ռոհանին հույս է հայտնել, որ «Միացյալ Նահանգների ժողովրդի ձայնը Բայդենի համար ձայն է, որը կողմ է օրենքների պահպանմանըը, այլ ոչ թե դրանք խախտելուն»:

Роухани заявил, что Иран рад поражению Трампа на выборах
Президент Ирана Хасан Роухани назвал главу США Дональда Трампа террористом и отметил, что исламская республика рада его поражению на выборах. Соответствующее заявление политик сделал в среду.
«Некоторые говорят, что мы воодушевлены приходом Джозефа Байдена к власти [в США]. Это не так, но мы очень счастливы, что ушел Трамп. - заявил он. - Этот человек, который совершал преступления, убивал людей и был террористом, и даже препятствует [импорту] вакцины в [Иран]». Выступление иранского президента транслировало государственное телевидение страны.
Роухани выразил надежду, что «голос народа США за Байдена - это голос в пользу соблюдения законов, а не их нарушения". "Это голоса за исполнение обязательств вместо отказа от них», - отметил он.