ՔՊ-ն և ՔՊ-ամերձները ժամանակավոր կառավարություն լինելու քաղաքական և բարոյական մանդատ չունեն. իզուր Մոսկվաներում կաբինետից կաբինետ մի վազեք. Միքայել Մինասյան
Հայրենիք կործանած ու տասնյակ հազարավոր մարդկային ճակատագրեր խեղած Նիկոլը որոշել է երկարաձգել իր քաղաքական կյանքն արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելու ճանապարհով, ինչը կերաշխավորի գոնե նախընտրական շրջանում աթոռի վրա իր մնալը, ֆեյսբուքյան էջում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը:
«Դա քիչ ժամանակ չէ ամենը տապալած իշխանության համար։ ՔՊ-ն էլ դեմքի լուրջ արտահայտությամբ ընտրությունների գաղափարը քննարկում է մարդ-կուսակցությունների հետ, թե տեսեք մենք մեր ստորության մեջ միայնակ չենք։
Այն, որ ընտրություն պետք է, անհերքելի է։ Բայց կարևորը դա չէ։ Կարևորն այն է, թե ինչ պետք է արվի, որ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական «դիակը» հեռացվի հիմա և ինչ պետք է արվի մինչև ընտրությունները։
Մինչև այդ, պետք է լինի այս խայտառակ պարտության քաղաքական հետևանքների գնահատական և արձագանք։
-Պետք է տալ այս պարտության քաղաքական ու ազգային գնահատականը,
-քրեական գործընթաց սկսել պետական դավաճանների և ռազմական հանցագործների նկատմամբ,
-հետաքննել իշխանազավթման ամբողջ գործընթացը,
-վերջին 2.5 տարիների կատարվածը դիտարկել հայրենազրկում՝ ծրագրված, նպատակադրված ու իրականացված տրամաբանության ներքո,
-բացահայտել ֆեյքային ինդուստրիան, որը սպասարկել է այս գործընթացները և այն ֆինանսավորողներին,
-պատասխանատվության ենթարկել բոլոր պաշտոնյաներին և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին, որոնք օրենքների խախտմամբ կատարել են ապօրինի հրամաններ,
-բացահայտել օտարերկրյա բոլոր գործակալական ցանցերը,
-հրապարակել բոլոր այն «պոպուլյար» և կարծիք ձևավորող հանրային դեմքերի անունները, որոնք խեղել են հանրային կարծիքը միտումնավոր, ուղիղ հրահանգներով,
-պատժել ռազմական այն բոլոր գործիչներին, որոնք հասկանալով հանդերձ, կատարել են ճակատագրական հանձնարարություններ,
-հայտնաբերել ու պատժել նրանց, որոնք մասնակից են դիերը թաքցնելու գործընթացին,
-հայտնաբերել ու պատժել նրանց, ում մեղքով պատերազմից հետո շարունակել ենք ունենալ գերիներ ու նոր սպանվածներ։
Ահա այսքանից հետո, երբ ճշմարտությունը, մեղավորներն ու պատճառները կբացահայտվեն, պետք է հայտարարվեն նոր ընտրություններ։ Ընտրություններ, որտեղ ՀՀ քաղաքացիներն արդեն ամեն ինչ իմացած ու տեղեկացված, կհասկանան ում ընտրեն կամ ում չընտրեն։ Որովհետև բոլոր մնացած դեպքերում, եթե այսքանը չարվի, ընտրությունը կլինի ստի վրա կառուցած՝ մի ամբողջ ժողովուրդ խաբելու հերթական բեմականացում։
Պարտված երկիրը չի կարող ավտոմատ գնալ ընտրությունների։ Պետք է վերլուծել, հասկանալ, գտնել մեղավորներին, պատժել, բարձրաձայնել ճշմարտությունը և հետո արդեն ձևավորել ինքնամաքրված հասարակության՝ նոր էջից սկսող իշխանություն։
Այդ պատճառով հիմա միակ պահանջն է՝ Նիկոլը պիտի հրաժարական տա առանց որևէ պայմանի։
Պետք է ձևավորվի ժամանակավոր կառավարություն 3 գլխավոր նպատակով ու գործառույթով.
1. Վերագործարկի կոլապսի ենթարկված պետական իշխանությունը, ապահովի Հայաստանի, Արցախի և վերջապես մարդկանց անվտանգությունը,
2. կանխի տնտեսական կոլապսը, որին մնացել են հաշված շաբաթներ,
3. պատժի պատերազմի և կապիտուլյացիայի մեղավորներին։
Այսքանը։ Պարզ, հասկանալի բոլորի համար։ Հատկապես նիկոլականների, որոնք անկեղծորեն մտածում են, որ հայրենազրկումից հետո կարող են սակարկել կամ պայմանավորվել։ Չի լինելու։ Դուք քաղաքական դիակներ եք և կապիտուլյանտներ։ Դուք այլևս իրավունք չունեք անգամ հանդգնելու որևէ համապետական պրոցես իրականացնել։ Ո՞վ եք դուք, այ դավաճաններ։ Ձեր կարծիքով դուք որևէ բան ներկայացնելու իրավունք ունե՞ք. դե գնացեք Եռաբլուրից ասեք, որ դեռ պաշտոնավարելու կամ որևէ գործընթաց կազմակերպելու բարոյական իրավունք ունեք:
Ձեր հետ պայմանավորվածությունը կարող է ընդամենը մեկը լինել. ձեզ դատող դատավորը կարող է չլինել Ֆարխոյանի ցուցակից Կարենը, Մնացը կամ Արտուշը։ Նրանք ձեր գրպանային, կամազուրկ դահիճներն էին։ Ժամանակավոր կառավարությունը կերաշխավորի արդար դատաքննություն։
Նիկոլը հենց հիմա պիտի հրաժարական տա։ ՔՊ-ն և ՔՊ-ամերձները ժամանակավոր կառավարություն լինելու քաղաքական և բարոյական մանդատ չունեն: Հետևաբար չեն կարող ունենալ նաև ո՛չ հավակնություն, ո՛չ թեկնածու։ Սակարկությունն անպատեհ է։

У «Гражданского договора» и приближенных к ГД нет политического и морального мандата быть временным правительством. Зря не бегайте в Москве из кабинета в кабинет – Микаел Минасян
17/12/2020 13:34
Погубивший Родину и искалечивший десятки тысяч человеческих судеб Никол решил продлить свою политическую жизнь путем организации внеочередных выборов, что гарантирует его пребывание в своем кресле хотя бы в предвыборный период, написал на своей странице в Facebook бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян.
«Это не малый срок для провалившей все власти. А партия "Гражданский договор" с серьезным выражением лица обсуждает идею выборов с партиями одного человека, мол, смотрите, мы не одиноки в своей подлости.
То, что выборы нужны, неоспоримо. Но главное не это. Важно то, что нужно сделать, чтобы политический "труп" Никола Пашиняна был отстранен сейчас и что нужно сделать до выборов.
А до этого должны последовать реакция и оценка политических последствий этого позорного поражения.
- необходимо дать политическую и национальную оценку этому поражению,
- начать уголовный процесс против государственных предателей и военных преступников,
- расследовать весь процесс захвата власти,
- рассмотреть произошедшее за последние 2.5 года как лишение Родины, осуществленное в рамках спланированной и преднамеренной логики,
- разоблачить фейковую индустрию, которая обслуживала эти процессы и источники ее финансирования,
- привлечь к ответственности всех должностных лиц и представителей правоохранительных органов, которые в нарушение законов выполняли незаконные приказы,
- раскрыть все иностранные агентурные сети,
- обнародовать имена всех "популярных" и формирующих мнения лиц, которые умышленно искажали общественное мнение – по прямым указаниям,
- наказать всех военных деятелей, которые осознанно выполняли судьбоносные распоряжения,
- выявить и наказать тех, кто участвует в процессе сокрытия тел погибших военнослужащих,
- выявить и наказать тех, по чьей вине у нас и после войны есть новые пленные и новые жертвы.
Только после этого, как правда, виновные и причины будут раскрыты, должны быть объявлены новые выборы. Выборы, на которых граждане Республики Армения, уже осведомленные и проинформированные, поймут, кого избрать, а кого не избирать. Потому что во всех других случаях, если все перечисленное не будет сделано, выборы станут построенной на лжи очередной инсценировкой для обмана целого народа.
Потерпевшая поражение страна не может автоматически пойти на выборы. Необходимо проанализировать, понять, найти виновных, наказать их, озвучить правду, а затем только сформировать власти самоочистившегося общества – начинающие с новой страницы.
Посему сейчас единственное требование – Никол должен подать в отставку без каких-либо условий.
Должно быть сформировано временное правительство с тремя главными целями и функциями:
1. перезапустить находящуюся в коллапсе государственную власть, обеспечить безопасность Армении, Арцаха и, наконец, людей,
2. предотвратить экономический коллапс, до которого остались считанные недели,
3. наказать виновных в войне и капитуляции.
Столько. Просто и понятно для всех. Особенно николовцам, которые искренне считают, что после лишения Родины могут торговаться или договариваться. Этого не будет. Вы – политические трупы и капитулянты. У Вас больше нет права даже претендовать на проведение какого-то общегосударственного процесса. Кто вы такие, предатели? Неужели, вы думаете, что имеете право представлять что-то?  Так пойдите и скажите из военного пантеона "Ераблур", что у вас все еще есть моральное право занимать какую-то должность или организовывать какой-либо процесс.
С вами может быть лишь одна договоренность. Судья, который будет вас судить, может не быть из списка Фархояна – Карен, Мнац или Артуш. Они были вашими карманными, безвольными палачами. Временное правительство гарантирует справедливое судебное разбирательство.
Никол прямо сейчас должен подать в отставку. У "Гражданского договора" и приближенных к этой партии нет политического и морального мандата, чтобы быть временным правительством. Следовательно, у них не может быть ни амбиций, ни кандидатов. Торг неуместен.