Փարիզի քաղաքապետարանը տուգանվել է ղեկավար կազմում չափազանց շատ կանանց համար
Ֆրանսիայի քաղաքացիական ծառայության նախարարությունը Փարիզի քաղաքապետարանին տուգանել է 90 հազար եվրոյով՝ քաղաքի վարչակազմի ղեկավար պաշտոններում չափազանց շատ կանանց համար: Այս մասին գրում է BBC- ն:
«2018-ին 11 կին և հինգ տղամարդ է ստացել առաջատար պաշտոններ մայրաքաղաքի վարչակազմում: Այսպիսով, կանանց մասնաբաժինը կազմել է 69%: Օրենքի համաձայն՝ նույն սեռի անձինք չպետք է գերազանցեն նշանակումների ավելի քան 60%», - ասվում է հրապարակման մեջ:
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն տուգանքը որակել է «անհեթեթ, անարդար, անպատասխանատու ու վտանգավոր»:
Միևնույն ժամանակ, նա հայտարարել է, որ ուրախ է տուգանք ստանալու համար, քանի որ, ըստ Իդալգոյի, երկրում ղեկավար պաշտոններում կանայք շատ քիչ են, ուստի նրանց պետք է ավելի շատ աջակցել, քան տղամարդկանց:

Мэрию Парижа оштрафовали за слишком большое количество женщин в руководстве
Министерство государственной службы Франции наложило на мэрию Парижа штраф в размере 90 тыс. евро за то, что на руководящих постах в администрации города оказалось слишком много женщин. Об этом пишет BBC.
«В 2018 году руководящие должности в столичной администрации получили 11 женщин и пять мужчин. Таким образом, доля женщин составила 69%. Согласно закону, лица одного пола не должны получать более 60% назначений», — говорится в публикации.
Мэр Парижа Анн Идальго назвала штраф «абсурдным, несправедливым, безответственным и опасным». Но при этом заявила, что счастлива получить штраф, так как, по мнению Идальго, на руководящих постах в стране слишком мало женщин, поэтому их нужно продвигать больше, чем мужчин.