Ադրբեջանի սահմանը Գորիսից, տեղ կա՝ մի քանի մետր է հեռու, տեղ կա՝ մտնում է հենց համայնքի մեջ. Փոխքաղաքապետ
18/12/2020 12:59
Ամեն օր հեռուստացույցով լսում ենք, որ խոսքը չի վերաբերում ՀՀ պետական սահմանին, բայց մինչ օրս մենք պատասխան չենք ստացել՝ որն է Սյունիքի պետական սահմանը, թեև մենք լավ գիտենք, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալը:
Նա ընդգծեց՝ սահմանագծումը, որն իրականացնում է իշխանությունը, թուրքերի որդեգրած սկզբունքով է. «Մենք չենք ուզում համաձայնել, քանի որ Սյունիքի մարզը դրվում է վտանգի տակ, և այդ գործընթացի շարունակականության դեպքում Սյունիքը միանշանակ կկորցնենք: Չենք պատրաստվում այդ ծախված գործընթացին մասնակից լինել»:
Ըստ համայնքի ղեկավարի տեղակալի՝ ելքը հետևյալն է. իշխանությունը, քանի որ չի տիրապետում իրավիճակին, անհապաղ պետք է հեռանա:
«Ադրբեջանի սահմանը Գորիս համայնքից, տեղ կա՝ մի քանի մետր է հեռու, տեղ կա՝ մտնում է հենց համայնքի մեջ, այսինքն՝ ՀՀ-ն սնուցող գլխավոր ճանապարհը վտանգված է», - նկատեց նա:
Իսկ ռուս սահմանապահների մասով համոզված չէ, որ կարող են 100 տոկոսով երաշխավորել սյունեցու անվտանգությունը:
Հիշեցնենք, որ Սյունիքի մարզում բնակիչները կրկին ճանապարհ են փակել: Նրանք բողոքում են Սյունիքի սահմանային հարցերով պայմանավորված վերջին զարգացումներից: Այսօր՝ մինչ 17.00-ն, Կապանի շահեկան դիրքերը հանձնվում են թշնամուն:

Вице-мэр: В некоторых местах граница Азербайджана проходит в несколько метрах от общины Горис, в некоторых местах – прямо по общине
18/12/2020 13:41
«Мы каждый день слышим по телевизору, что речь не идет о границах Армении, однако по сей день не получили ответа – где проходит государственная граница Сюника, хотя мы это хорошо знаем», - заявил сегодня в беседе с журналистами заместитель руководителя общины Горис.
Он подчеркнул, что проводимая властями делимитация проходит по выдвигаемому турками принципу.
«Мы не хотим соглашаться с этим, потому что Сюникская область ставится под угрозу и в случае продолжения этого процесса мы однозначно потерям Сюник. Мы не намерены становиться участниками этого продажной процесса», - сказал он.
По словам заместителя руководителя общины, из создавшейся ситуации есть один выход – власти должны уйти, поскольку не владеют ситуацией.
«Есть места, где граница Азербайджана от общины Горис составляет несколько метров, а есть места, где она проходит прямо по общине, то есть, питающая Армению главная транспортная артерия находится под опасностью», - отметил он.
Что касается российских пограничников, то вице-мэр не уверен, что они могут на 100% гарантировать безопасность жителей Сюника.
Напомним, жители Сюника сегодня снова перекрыли трассу. Они протестуют против последних развитий на границе Сюникской области. Сегодня до 17:00, выгодные позиции Капана должны быть сданы врагу. С участниками акции протеста встретились также оппозиционные депутаты парламента.