Դոդոնը Մոլդովայում ռուսաց լեզվին վերադարձրել է ազգամիջյան կարգավիճակը
Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը ստորագրել է օրենք, որը վերականգնում է հանրապետությունում ռուսաց լեզվի ազգամիջյան հաղորդակցության կարգավիճակը:
«Կարևոր օրենք եմ ստորագրել: Մենք խոսում ենք Մոլդովայի տարածքում լեզուների գործելու մասին օրենքի մասին, որը նախատեսում է վերականգնել ռուսաց լեզվի կարգավիճակը որպես ազգամիջյան հաղորդակցության լեզու, ինչպես դա եղել է ավելի քան երկու տասնամյակ, մինչև Սահմանադրական դատարանն օրենքը հնացած է համարել և առաջարկել նորը ընդունել», - գրել է Դոդոնը Facebook-ի իր էջում:
Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն այս որոշումը կայացրել է 2018-ի հունիսին: Խորհրդարանն այս շաբաթ նոր օրենքով վերականգնել է ռուսաց լեզվի կարգավիճակը:

Додон вернул русскому языку статус межнационального в Молдавии
Действующий президент Молдавии Игорь Додон заявил, что подписал закон, возвращающий русскому статус языка межнационального общения в республике.
«Я подписал важный закон. Речь идет о законе о функционировании языков на территории Молдавии, который предусматривает восстановление статуса русского языка как языка межэтнического общения, как это было на протяжении более двух десятилетий, пока Конституционный суд не объявил закон устаревшим и рекомендовал принять новый», — написал Додон на своей странице в Facebook.
Конституционный суд республики вынес это решение в июне 2018-го. На этой неделе парламент восстановил статус русского языка, приняв новый закон.